Şişmanlık Nelere Yol Açabilir?

Paylaş
 

Şişmanlık günümüzde insanoğlunun başına bela olmuş en büyük hastalıklardan birisidir. Dünya Sağlık Örgütü obezite yani aşırı şişmanlığı günümüzün en tehlikeli hastalıklarından birisi arasına dâhil etmektedir. Gelişmiş medeniyet diye adlandırılan bu dünyada şişmanlıktan ölen insan sayısı açlıktan ölen insan sayısından fazladır. Obezite bir yılda dünyada 2.5 milyon insanın canını alırken savaşlarda 100 – 150 bin civarı insan ölmektedir. Peki, bu kadar çok insanın canını alabilecek kadar tehlikeli olan şişmanlık nelere yol açabilir?

Şişmanlık Nedir?

Şişmanlık vücutta bulunan yağ oranının olması gerekenden çok fazla olarak biriktiği durumlara verilen addır. Kadınlarda vücut yağ oranı %30’u aştığı erkeklerde ise %25’i aştığı durumlarda kişi tıbbi olarak şişman kabul edilir. Bu durum çok kalorili gıdaların tüketilmesi, az hareket edilmesi gibi durumlardan kaynaklanmasının yanında vücudun hormonal dengesi, enzim dengesi gibi birçok farklı parametreden etkilenen oldukça karmaşık bir olgudur.

Şişmanlık Nelere Sebep Olur?

Şişmanlık insan vücudunda birçok farklı ve ciddi hastalıklara davetiye çıkarmaktadır. Öncelikle şişman kişilerde sıklıkla görülen problem Tip 2 diyabet oluşumudur. Şişmanlık şeker hastalığı olarak bilinen diyabetin oluşmasında ırsi nedenlerden sonra ikinci sırada gelir. İkinci olarak en büyük meydana gelen problem kalp ve damar rahatsızlıklarıdır. Kalp yetmezliği, kroner damar rahatsızlıkları şişmanlık ile beraber gelişir. Hipertansiyonda fizyolojik olarak şişmanlığın bir diğer etkisidir. Bundan sonra şişmanlığın birçok yan etkileri bulunmaktadır. Solunum rahatsızlıkları, uyku bozuklukları, uyku apnesi, insülin direnci, metabolik sendrom, aşırı kıllanma, varis gibi bir çok etkiler şişmanlık ile beraber gelişir. Bunların yanında kişi toplumdan soyutlanır, bu sebeple depresyon gibi psikolojik problemlerde şişmanlık arttıkça meydana gelmeye başlar. Kişi bu durumda hem fizyolojik hem psikolojik olarak çöküntüye uğrar.

Bu yazı 172 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun