Smear Testi Kime ve Nasıl Yapılır?

Paylaş
 

Smear pek çok kadının yaptırması gereken kanser tarama testlerinden biridir. Bu kapsamda birçok kadın 20’li yaşlardan itibaren bu smear testini periyodik olarak yaptırması sağlığı açısından yararına olacaktır. Smear testinin esas yapılış amaçlarından biri serviks kanseri olarak bilinen rahim ağzı kanserini teşhis etmektir. Peki, smear testi kime ve nasıl yapılır?

Smear Testi Nasıl Yapılır?

Pap testi de denilen Pap smear, serviks kanseri için bir tarama prosedürüdür. Servikste prekanseröz veya kanserli hücrelerin varlığını test eder. Rutin prosedür sırasında, serviksten gelen hücreler hafifçe sıyrılır ve anormal büyüme için incelenir. Prosedür doktorunuzun ofisinde yapılır. Hafif rahatsız edici olabilir, ancak genellikle uzun süreli bir ağrıya neden olmaz.

Smear Testine Kimler İhtiyaç Duyar?

Kadınların çoğu, 21 yaşında düzenli olarak Smaer tesiti taramalarına başlamalıdır. Bazı kadınlar, kanser ya da enfeksiyon riski artabilir. Aşağıdaki durumlarda daha sık testlere ihtiyacınız olabilir:

  • HIV pozitif hastalığına sahipseniz
  • Kemoterapiden veya organ nakliden zayıflamış bir bağışıklık sisteminiz varsa
  • 30 yaşın üzerindeyseniz ve arka arkaya üç normal Pap testi yaptırdıysanız, böyle durumlarda daha fazla smear testine ihtiyaç duyacaksınız.

Eğer test bir insan papilloma virüsü (HPV) taraması ile kombine edilirse, doktorunuza her beş yılda bir sahip olmalarını isteyin. HPV, siğillere neden olan bir virüstür. Serviks kanserinin birincil nedenleri HPV tip 16 ve 18’dir. HPV’niz varsa, serviks kanseri geliştirme riskiniz artabilir.

Normal Pap testi sonuçları olan 65 yaşın üzerindeki kadınlar, gelecekte Pap smear’larının görülmesini engelleyebilir. Tek eşli ilişkide olsanız bile düzenli Pap smear’ları almalısınız. Çünkü HPV virüsü yıllarca uykuda kalabilir ve sonra aniden aktif hale gelir.

Bu yazı 306 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun