Sonbaharda En Çok Karşılaşılan Hastalıklar

Paylaş
 

Sonbahar aylarında sıklıkla hastalıklara yakalandığınızı görebilirsiniz. Sağlık sitesi olarak sizlere sonbaharda en çok karşılaşılan hastalıklar hakkında detaylı bilgi sunacağız.

Nezle

Nezleyle grip birbiriyle en fazla karıştırılan hastalıklardır. Fakat grip mutlaka yatakta dinlenmeyi gerektiren yüksek ateş, kas ağrıları ve kırgınlık gibi durumların bulunduğu bir hastalıktır. Birçok virüs vücudunuza damlacık enfeksiyonuyla buluşarak nezle yapabilmektedir. Nezle bol sıvı alımı ve yatak istirahati ile geçebilme özelliğine sahiptir.

Grip

Grip sizi birkaç gün yatağa mahkum edecek ve bulaşıcı olan bir hastalıktır. Ateş 39 derecenin üzerine çıkar. Titreme, üşüme, baş ağrısıyla kuru öksürük gibi birçok rahatsızlık görülebilmektedir. Özellikle çocuklarda yumuşak bulantı ile karın ağrısı yapabilme özelliğine sahiptir. Kronik hastalığı bulunan, yaşlılar ve çocuklarda zatürre yapabilmektedir.

Bronşit

Halsizlik, ateşin yüksek olması, vücut ağrısı gibi belirtilerle kendisini göstermektedir. Asıl belirtisinin ise üst üste gelen öksürük atakları olduğunu söyleyebiliriz. Bu tarz belirtiler yaşadığınız zaman mutlaka bir uzman ile görüşmeniz gerekir. Çünkü bronşit tedavisi değişiklik gösterebilmektedir.

Zatürre

Zatürre özellikle akciğer dokusunda son derece tehlikeli olan enfeksiyonların arasında yer almaktadır. Koyu renkli balgam, öksürük, yüksek ateş, nefes darlığı, göğüs ağrısı gibi belirtilerle ortaya çıkmaktadır. Hastalığa yakalanan kişiler mutlaka yatak istirahatinde olması gerekir.

Farenjit

Öğretmen hastalığı olarak da bilinen farenjit, boğazda kuruma, boğaz ağrısı, yutkunma sırasında zorluk yaşanması, üşüme ve titreme gibi belirtilerle ortaya çıkmaktadır. Bu tarz belirtilerin %75’i ise viral kaynaklı olan boğaz iltihaplarıdır. Muayene sonrasında ise gerekli görülürse eğer antibiyotik tedavisi yapılabilmektedir.

Bu yazı 236 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun