Sosyal Medya Hasta Ediyor

Paylaş
 

Sosyal medya ilk hayatımıza girdiği dönemlerde sevdiğimiz kişilerden daha rahat bir şekilde haber alabildiğimiz ve istediğimiz zaman onlara ulaşabildiğimiz için gayet mutluyduk. Fakat süreç ilerledikçe ne yazık ki farklı sorunların da karşımıza çıktığını görüyoruz. Özellikle sosyal medyanın bağımlılık yapma özelliğinin olması birçok kişiyi esir almasına sebep olmuştur. Sosyal medyanın sizi hasta edip etmediğini çok rahat bir şekilde anlayabilirsiniz.

Paylaşım Yapmadan Durabiliyor Musunuz?

Önceden sosyal medyada paylaşım yapmanın en büyük amacı sevdiklerinizle yaşadığınız güzel anları paylaşmaktı. Fakat son zamanlarda insanlar üzerinde paylaşım yapmak adeta bir hastalık haline dönüşmüştür. Paylaşılan anın özel veya güzel olmasının hiçbir önemi yoktur. İnsanlar sadece paylaşım yaparak bunun nasıl bir geri dönüş oluşturduğunu görmek istiyor. Paylaşım yapmadığınız zaman bazı şeylerin esik olduğunu veya tamamlanmamış olduğunu hissedebilirsiniz.

Gelen Beğenileri Büyük Bir Heyecanla Takip Ediyor Musunuz?

Burada anksiyetenin sizlere uzaktan el salladığını söyleyebiliriz. Eğer bir paylaşımınızı gerçekleştirdikten sonra yaptığınız paylaşımın ne kadar beğeni aldığını takip ediyorsanız, beğeni rakamları yeterince gelmediyse mutsuz oluyorsanız kendinize sosyal medya üzerinden acı çektirdiğinizi çok net bir şekilde söyleyebiliriz. Olumlu geri bildirim almak genellikle insanlar üzerinde  beynin ödül mekanizmasını uyarmaktadır. Bu yüzden her paylaşımdan sonra bunu beklersiniz.

Kendi Hayatınızı İnsanların Hayatlarıyla Karşılaştırmaya Başladınız Mı?

Sosyal medyanın en büyük problemleri arasında her zaman en pahalı mağazalara gide ve en iyi yemekleri yerler. Yani kısacası insanlar sosyal medyada en mutlu anlarını paylaşırlar. Sosyal medyanın gerçek hayatı yansıtmadığını söyleyebiliriz. Fakat zaman içerisinde bu gerçeklik algısı ortadan kalktığı için siz sizin haricinizde herkesin mutlu bir hayat sürdüğünü düşünerek onlarla kendi hayatınızı kıyaslama içerisine girebilirsiniz.

Sürekli Sosyal Medyayı Kontrol Ediyorsunuz

Sosyal medya kontrolünüzü aslında keyif adına değil sadece hiçbir şeyden eksik kalmamak için yapıyorsunuz. Yaşanan her şeyden haberiniz olmalı ve en yeni trendleri bilmeniz gerekiyor. Aksi durumda ise kendinizi geri kalmış ve yok olmuş gibi hissedebilirsiniz. Bu tarz kaygılar duymanız sizi sosyal medyanın hasta ettiği anlamına gelir ve hiç sağlıklı belirtiler değildir.

Bu yazı 348 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun