Stres İle Baş Etme Yöntemleri

Paylaş
 

Özellikle büyükşehirlerde yaşayan kişilerin sürekli strese maruz kaldığı görülüyor. Özel hayat, iş stresi, şehir hayatı ve trafik gibi birçok can sıkıcı faktör kişilerde stres oluşmasına sebep olabilmektedir. Stres birçok hastalığa kapı açtığı için hayatınızdaki stres seviyesini minimuma indirmeniz gerekmektedir. Stres ile baş etme yöntemleri bu noktada sizlere yardımcı olacak faktörlerin arasında yer almaktadır. Stresten kurtulma yolları sayesinde siz de daha rahat bir hayata sahip olabilirsiniz.

Stresin Saçınıza Verdiği Zararlar

Hayatınızdaki stres seviyesi yüksek olduğu zaman saçınızda daha fazla beyazlama olacak ve dökülmeler meydana gelecektir. Stresli bir yaşama sahip olunması kişinin yaşlanma sürecini de hızlandıran faktörlerin arasında yer alıyor. Yoğun saç dökülmesi yaşayan kişiler bu durumun stresten olup olmadığını doktorlarına danışarak öğrenebilirler.

Stresin Cilde Verdiği Zararlar

Stres nasıl saçlarınıza zarar veriyorsa aynı şekilde cildinize de zarar verecektir. Stresli dönemlerinizde cildinizde çıkmış olan sivilceler bunun en büyük kanıtı olarak görülmektedir. Bunun yanı sıra stresli bir hayata sahip olmanız cildinizin sıkı ve esnek kalmasında yardımcı olan kolajen yapının parçalanmasına sebep olabilmektedir. Bu kolajen yapıyı parçalayan ise; stresli dönemlerinizde üretilmekte olan kortizol adlı bir hormondur. Bu yüzden cildinizde daha hızlı şekilde kırışıklıklar meydana gelir.

Stresi Azaltma Yolları

Sağlık sitesi olarak sizlere stresi azaltma yolları hakkında bilgi vereceğiz. Stresten kurtulmak istediğiniz zaman takip etmeniz gereken adımlar şu şekildedir:

  • Egzersiz yapın: Egzersiz yaptığınız takdirde vücudunuzda endorfin hormunu salgılanacaktır. Bu hormon kalp atışınızın hızlanmasını sağlar ve kan dolaşımınızı tetikleyerek daha parlak ve canlı bir görünüme sahip olmanıza yardımcı olur.
  • Sevdiğiniz kişilerle vakit geçirin: Sevdiğiniz kişilerle beraber vakit geçirmeniz sizlere rahatlama noktasında yardımcı olacak faktörlerin arasında yer almaktadır. Bu yüzden sevdiğiniz kişilerle vakit geçirebilir ve sevdiğiniz işler ile meşgul olabilirsiniz. Bu şekilde hayatınızda strese sebep olacak durumlardan da uzaklaşabilme imkanına sahip olursunuz.
  • Meditasyon veya yoga: Birçok kişi buna inanmıyor olsa da düzenli bir şekilde yoga yapan herkes yoganın vücuttaki stresi azalttığını belirtiyor. Fakat yoga yapmaktan hoşlanmayan kişiler meditasyon yaparak da streslerini boşaltma imkanına sahip olurlar. Stresli bir gün geçirdikten sonra gerçekleştireceğiniz nefes egzersizleri ise özellikle sakinleşme evresinde sizlere yardımcı olacak faktörlerden birisidir.
  • Uyku çok önemli: Uyku özellikle kaliteli bir uyku stresi azaltma noktasında sizlere yardımcı olacak faktörlerin arasında yer alıyor. Uyku düzeninizi doğru bir şekilde oturtmanız cildinizin daha parlak ve daha iyi durmasına yardımcı olurken stresin de minimum seviyeye inmesini sağlamaktadır.
  • Sağlıklı beslenme: Bazı yiyeceklerin hem sağlıklı hem de mutluluk verme özelliğine sahip olduğunu söyleyebiliriz. Sağlıklı bir beslenme düzenine sahip olmanız stres seviyenizin azalmasını sağlarken sizi güzelleştirecektir.
  • Kendinize vakit ayırın: Yoğun tempoyla çalıştığınız bir süreçte 10 – 15 dakika mola vermeniz size bir şey kaybettirmez fakat kazandırma özelliği vardır. Molalar verdiğiniz süre içerisinde kendinizi yenilenmiş ve daha iyi hissedersiniz. Masa başında çalışan kişiler gerinme egzersizleri yapmayı ihmal etmemelidir.
  • Bazen kendinizi şımartın: Kendinizi şımartma ve stresinizi azaltma evresinde masaja veya spaya gidebilirsiniz. Bu sizin güzelliğinize de güzellik katacaktır. Sakinleştirici özelliği bulunan yağlar ile masaj yaptırabilirsiniz.
Bu yazı 291 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun