Su İçmenin Faydaları Nelerdir?

Paylaş
 

Hepimizin bildiği yaşamımızın için en önemli ihtiyaç sudur.  Su vücudumuz için temel ihtiyaçların başında gelir. Su hem cilt temizliğinde, hem de strese girdiğimizde ya da başka bir problem içinde olduğumuzda bir barda su ya da bir duş gibi, hastalandığımızda faydalandığımız her aldan ihtiyacımız olan bir doğal kaynaktır.  Vücudumuzun çoğunlu sudan oluştuğu için her gün düzenli su içmek 1 ya da 1,5 su içek bizim için çok faydalıdır. Sağlık hocası olarak size suyun faydaları ile ilgili daha kapsamlı bilgiler vereceğiz.

 Suyun Faydaları Nelerdir?

Suyun insanlık için bir çok mucizevi faydaları vardır. Düzenli olarak vücudumuza su girmezse veya ihtiyaç duyulduğunda su içmezsek bu vücudumuza hasarlara yol açabilir bu hasarlardan en çok böbreklerimiz etkilenir. Böbreklerin sağlıklı bir şekilde çalışması için düzenli su içmek lazımdır çünkü böbrek için gerekli su oluşabilsin. Şimdi genel olarak su içmenin faydalarına bakalım.

Cildi Yeniliyor: Su vücudumuza yeterli miktarda girmeyince cildin esnekliğini kaybetmesine neden oluyor. Cilt kuruyup vücuda ki terleme miktarını azaltıyor. Dengeyi sağlayamıyor. Özellikle sedef, egzaman  ve mantar gibi hastalığa sahip insanlarda ciltte çatlaklar ve yaralar oluşabiliyor. Tırnak ve saçlarda ise kırılmalar ve yıpranmalara yol açabiliyor. Vücut hastalığa açık bir hale geliyor ve tüm mikroplar için gözenekleri açıp hastalanmamızı sağlıyor. Düzenli su içen insanın cildi daha parlak daha sağlıklı ve nem konusunda yeterince iyidir.

Zihni Açıyor: Vücudumuzu yönlendiren ve ona sinyal veren  beynimiz için ve diğer organlar için  su çok önemli bir besin kaynağıdır. Su  içmek unutulduğunda ya da uzun süre su ihtiyacı karşılanmadığı zaman unutkanlık, sürekli bir uyku hali, dikkat problemi, algıda ve etkiye tepkide azamla, öfkeli bir hal  gibi zihin faaliyetleri görülür.

Kramp Girmesini Önler:  Çok hızlı hareket yaptığımızda, dans ettiğimizde, sporda çokça karşılaştığımız yaşadığımız bir durum olan kramp girmesi. Bu hareketlerde bulunduğumuzda suya daha fazla gerek duyuyoruz bunun sebebi ise kas kitlesi fazlaştıkça su konusunda da o kadar ihtiyaç artıyor.

Hamilelikte: Hamilelikte en önemli madde vücuda olabildiğince sıvı bulundurmak.  Bebek amnion denilen sıvının içinde bulunduğundan annenin kan hacmi artar bu durumda fazla su içmesine sebep doğruyor annenin.

 Kabızlık: İnsan lifli besinleri tüketip ve bol su tükettikten sonra sindirim sistemi daha sağlıklı oluyor. Su miktarı az olunca ise vücut dengesiz çalışıyor ve kabızlığa neden oluyor. Kabızlığı önlemek ve sindirim sistemin düzenli çalışması için bol su tüketilmelidir.

 Ağız Kokusu:  Su tüketimini yeterli miktarda olmayınca, tükürük bezleri çalışmıyor ve tükürük az salgılanıyor. Tükürük az salgılanınca ağız temizliği için yeterli olmuyor u durumda ise ağız kokusu ortaya çıkıyor. Gün içinde en az  sekiz bardak kadar su içilmelidir.

Reflü- Gastrit: Mide hastalıkları yaşam kalitesinde olabildiğince sorun çıkarabiliyor. Bu yüzden düzenli bir şekilde sıvı tüketilmesi lazım çünkü bu hastalığın sebebi olan mide asiti dengesini düzenlemek lazım.

 Kalp ve Damar: Su tüketimi az olunca kanın hacmi, kanın dolaşımı, kanın koyuluğu ve renginde azalmalar meydana geliyor. Bu durum sonunca tansiyon ya çıkıyor ya da yükseliyor ve sonunda bayılmalar oluyor.  Kan miktarı azalırsa kalpten beyine ve diğer vücuduna giden damarlarda tıkanma oluyor bu durum kalp krizine ya da felce sebep oluyor.

Suyun saymakla bitmeyecek bir çok faydası vardır. Su tüketimine özen gösterilmeli ve düzenli bir şekilde su tüketilmelidir.

Bu yazı 294 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun