Su İçmenin Faydaları

Paylaş
 

Yaşamın temel malzemelerinden biri olan su, insanlığın yaşamlarını sürdürmeleri için çok hayati bir öneme sahiptir. Sağlıklı bir hayat sürdürmek için su içmeyi bir rutin haline getirmek çok önemli bir eylemdir. Uzmanlar günde en az 2 litre su içilmesi gerektiğini belirtmektedir. Diğer bir yandan hijyen acısından da çok önemli unsur olan su insanlık için çok önemlidir. Ayni zamanda su içmek beden sağlığı için çok önemlidir ve birçok yararı bulunmaktadır. Bir sebep ile insanlar su içmenin yararları konusunda bilinçli olmalıdır. İşte su içmenin faydaları șu şekildedir;

Yorgunluğu Hafifletir

Yorgunluğun ilk dehidrasyon belirtilerinden biri olduğunu biliyor muydunuz? Gün boyunca durgun ve yorgun hissetmeniz halinde, yeterli miktarda su tüketmeyebilirsiniz. Vücudun içinde yetersiz miktarda su varsa, kan hacmi azalır. Buna karşılık, kalbiniz kan dolaşımına oksijenli kan pompalamak için daha çok çalışıyor. Diğer organlar da daha az verimli çalışır, ancak daha fazla su içmek vücudun daha iyi çalışmasına yardımcı olabilir.

Ruh Halini İyileştirir

Dehidrasyon sadece yorgunluğa neden olmaz, aynı zamanda ruh halinizi de etkileyebilir. Su alımınızı arttırırsanız, ruh dalgalanmaları azaltılabilir. İdrarınızın tonu, yeterli miktarda H20 tüketiyorsanız önemli bir göstergedir: daha açık renk idrar tonu daha iyi bir nemlendirme anlamına gelmektedir. Eğer rahatsız ya da sinirlenmiş iseniz, sodayı atlamanız ve bir şişe su almanız gerekebilir.

Baş Ağrısı ve Migren ile Yardımcı Olur

Listelenen diğer koşullar gibi, baş ağrısı ve migren dehidrasyon tarafından tetiklenebilir. Zaten bir baş ağrınız varsa bolca su tüketmeniz bile rahatlama sağlayabilir. Avrupa Nöroloji Dergisi tarafından yayınlanan bir çalışmaya göre, daha fazla su içmek baş ağrısının yoğunluğunu ve uzunluğunu azaltmaya yardımcı olabilir.

Bu yazı 369 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun