Suda Doğumun Faydaları

Paylaş
 

Sezaryen doğumun ülkemizdeki oranının her geçen gün artış göstermesine çözüm olarak, Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, normal doğum oranlarında artış gösterilmesi için artık hastanelerde suda doğum ünitelerinin kurulacağını belirtti. Genellikle ünlülerin tercih ettiği suda doğum yöntemi hakkında merak edilenlerin artış gösterdiğini görüyoruz. Yazımızda sizlere suda doğumun faydaları hakkında bilgi vereceğiz.

Suda Doğumun Faydaları Nedir?

-Suda doğum yapan kişiler epidural, suni sancı, epizyotomi gibi doğum esnasında yapılan medikal müdahalelere daha az ihtiyaç duyuyor.

-Ilık suyun içerisinde olduğunuz için bu sizde tensel bir rahatlama sağlayacaktır ve oksitosin hormonunun salgılanmasını artıracaktır. Doğum esnasında oksitosin yeteri miktarda salgılanırsa doğum süresinde büyük oranda kısalma oluyor ve kasılmalar daha düzenli şekilde gerçekleşiyor. Daha sakin ve pozitif bir deneyimin mümkün olduğunu söyleyebiliriz.

-Ilık suyun insan vücudu üzerindeki bir diğer etkisi ise; dokuları ve kasları yumuşatarak gerginlik ve ağrının önüne geçmesidir. Özellikle kasık ve karın bölgesinde yer alan kaslar yumuşadığı için daha rahat bir doğum oluyor.

-Suda olmak insanlara özellikle psikolojik açıdan büyük bir rahatlama sunuyor. Anne adayları kendisini güvende hissederken özgür, güçlü ve rahat oluyor.

-Bebekler 9 ay boyunca suyun içerisinde olduğu için direk ılık suya doğunca daha yumuşak bir geçiş ile dünyaya geliyorlar. Yapılan araştırmalara göre suda doğan bebekler diğer bebeklere göre daha sakin olmaktadır.

Bu yazı 448 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun