Sütün İyi Geldiği Hastalıklar

Paylaş
 

Süt kolay ulaşılabilir bir besin olması, içerisindeki proteinin kalitesi ve besleyici özellikleri ile gerek çocuklar gerekse yetişkinler için son derece önemli bir besindir. Çocuklarda fiziksel ve zeka gelişimi noktasında katkısı olan süt, yetişkinlerde de günlük hayatın daha kaliteli olmasını sağlamaktadır. Sağlıklı yaşam için sütün yerinin çok önemli olduğunu söyleyebiliriz.

Beyin Sağlığı İçin Çok Önemli

Sütün içeriğinde beyin gelişimi noktasında etkili olan demir, iyot, folik asit, çinko, B6, B12, A ve E vitamini gibi besin değerleri yer almaktadır. Yaşamın ilk dönemlerinde bebeklerde beyin gelişimini büyük oranda anne sütü etkilemektedir. Bebeğin 1 yaşından sonrasında tükettiği inek sütünün de zeka ve fiziksel gelişime önemli etkileri vardır.

Kemik Sağlığına İyi Gelir

Kemiklerin yapı taşı kalsiyumdur ve süt bu açıdan son derece zengin bir besindir. Kalsiyum vücudunuz tarafından kullanılabilen en yüksek besin değerlerine sahiptir. Bu yüzden düzenli bir şekilde süt tüketmeniz çok önemlidir. Çocuklarda ve gençlerde kemik gelişiminin sağlıklı olabilmesi için süt çok önemlidir. Düzenli bir şekilde süt içmediğiniz zaman kemiklerinizdeki kalsiyum vücudunuz tarafından kullanılmaya başlanacaktır.

Kalp Hastalıkları Riski Azalır

Sütün içerisinde kan basıncınızı düşürme özelliğine sahip olan fosfor, kalsiyum ve protein gibi besinler yer almaktadır. Süt bu özelliği sayesinde hipertansiyonunuzu dengede tutarak kalp hastalıları geçirme riskinizi minimum seviyeye indirmektedir. Küçük yaşlardan itibaren süt tüketen kişilerin ilerleyen yaşlarda kalp hastalıklarına yakalanma riski düşecektir.

Gribi Önler

Üst solunum yolları hastalıkları özellikle kış aylarında bağışıklık sistemi zayıfladığı için çok sık görülmektedir. Süt ise bu noktada koruyucu bir kalkan oluşturacaktır. Sütün içerisinde 40’ın üzerinde besin değeri bulunduğu için düzenli kullanımlarınız sırasında soğuk algınlığı, grip, farenjit gibi hastalıklara yakalanma riskiniz çok düşüktür.

Bu yazı 362 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun