Tansiyon İçin Pancar Suyu Nasıl Hazırlanır?

Paylaş
 

Tansiyon yüksekliği, kalbi ve damarları zorlar ve ilerleyen zamanlarda kalıcı hastalıklara yol açabilir. Sürekli yükselen bir tansiyon varsa mutlaka doktora gidilmelidir. Kişi kendi kendinin doktoru olmalı ve tansiyon yükselmesine yol açan sebepleri en aza indirmeli, bir yandan da yükselen tansiyonu düşürecek doğal yöntemleri öğrenmelidir. Kronik hale gelmemiş bir hipertansiyon vakasında kırmızı pancar suyu işe yarayabilir. Tansiyon için pancar suyu nasıl hazırlanır? Nasıl tüketilir?

Pancar Suyu Nasıl Hazırlanır?

Pancar suyu hazırlamak için pazardan küçük boylarda kırmızı pancar alınır. Küçük pancarlar büyük pancara nazaran daha faydalıdır ve besin değerleri daha yüksektir. Almış olduğunuz pancarları önceden sirkeli suda bekletin ki üzerindeki tüm topraklar ve bakteriler temizlensin. Sirkeli suda beklettiğiniz pancarları sıcak suyun içerisine atarak 4-5 dakika kaynatın. Çok uzun süre kaynarsa besin değerleri ölebilir bu nedenle az kaynatmak gerekiyor. Önemli bir diğer nokta ise kabukları ile birlikte kaynamasıdır, kabuğunu soymadan direk kaynatın.Kaynadıktan sonra ılık olana kadar bekletin, iyice demlensin sonra suyunu süzün. Pancarın kırmızı rengini alan suyu istediğiniz zaman içebilirsiniz.Özellikle sabahları aç karnına tüketirseniz daha etkili olur. Cam kavanoz veya cam şişede saklayabilir ve bitene kadar rahatlıkla tüketebilirsiniz. Pancar suyu tek başına acı gelebilir ya da tadı hoşunuza gitmeyebilir, böyle durumlarda elma, havuç ve zencefil gibi farklı sebzeler karıştırarak da hazırlayabilirsiniz.

Tansiyona Faydaları Saymakla Bitmez

Besin değeri açısından oldukça zengin olan pancarda A, B, C vitaminleri vardır. Magnezyum,sodyum, bakır, kalsiyum ve fosfor gibi insan vücuduna faydalı başka minerallerde barındırır. Tüm bu vitamin ve mineraller kandaki nitrik oksit düzeyini artırır ve kanı inceltir böylece yüksek tansiyonu düşürür. 250 ml. pancar suyu 24 saat içerisinde yükselen tansiyonu düşürmeyi başarmıştır.

Bu yazı 423 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun