Tansiyon Nasıl Düşürülür?

Paylaş
 

Tansiyon basit bir şey gibi görülse de çoğu hastalığın habercisi, insan vücudunun çalıştığının kanıtı niteliğinde bir faktördür. Kanın damarlar içinde yaptığı basınca denilen tansiyon çok önemli bir opsiyondur. Diastolik basınç büyük tansiyon, sistolik basınç küçük tansiyon olarak adlandırılır. Normal değerlerinin altına düştüğünde düşük tansiyon, normal değerlerin üstüne çıktığında ise yüksek tansiyon olarak adlandırılır. Mutlaka dengede tutulmalıdır. Tansiyon çıktığında baş ağrısı, huzursuzluk, sinirlilik hali görülebilir. Böyle durumlarda tansiyon nasıl düşürülür? Soruları sık sık sorulur.

Tansiyon Neden Çıkar?

Genelde tansiyonun neden yükseldiği belli değildir. Ancak birçok faktör tansiyonun yükselmesine sebebiyet verebilir. Obezite, fazla tuz tüketme, sigara kullanma, hareketsiz hayat, yağlı yiyecekler yeme gibi durumlar tansiyonu yükselten faktörlerdir. Yaşlandıkça da tansiyon yükselmesi söz konusu olur. Tansiyon yükseldikçe burun kanaması, baş ağrısı, kalp ağrısı, nefes tıkanıklığı, kulak çınlaması, bacaklarda şişlik, sık idrara çıkma durumları oluşabilir. Böbrekler de ve kalpte kalıcı hasarlara sebebiyet verebilir. Bu nedenle tansiyon çıktığında mutlaka indirilmelidir.

Yüksek Tansiyon Düşürme Taktikleri

Yüksek tansiyonu düşürmek için yapılacak ilk şey başı soğuk su ile yıkamaktır. Soğuk su ile yıkandığında sinirler uyarılır. Eğer bu durum kişiye iyi gelirse soğuk duş da alabilir. Bir bardak içerisine sıkılan yarım limonu içmek de tansiyonu düşüren faktörlerden biridir. Yanında nar yenebilir veya nar suyu içilebilir. En hızlı tansiyon düşürücü etkiye sahip olan besin ise sarımsaktır. Sarımsak yenildiği anda hızla tansiyon düşer. Bu nedenle kişi kendini daha da iyi hisseder. Tuzsuz ayran ve yoğurt da iyi gelen besinler arasındadır. Ancak bu besinleri tükettikten sonra geçici bir çözüm sağlanır. Daha kalıcı problemleri önlemek için mutlaka bir uzmana başvurmak gerekecektir. Doktordan yardım almak gerekir.

Bu yazı 261 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun