Tırnakların Düzgün Uzaması İçin Yapmanız Gerekenler

Paylaş
 

Temizliğin göstergesi olan tırnaklar sağlık konusunda da oldukça önemlidir. İçinde biriken ufak bakterileriler mikrop kapılmasına ve bireyin hastalanmasına neden olur. Tırnak bakımı oldukça önemlidir. Tırnakların belirli aralıklarla kesilmesi veya törpülenmesi gerekir. Ancak uzmanlar tırnakların törpülenmesi yerine kesilmesi gerektiğini söylüyor. Uzayan tırnakların düzenli bir şekilde kesilmesi gerekir. Gerekli bakım yapılmayan tırnaklar mantar gibi kötü hastalıklara yol açabiliyor. Bu yüzden uzayan tırnaklar kısa sürede kesilmedir. Kesilmeyen tırnaklar zamanla tırnak batmasına sebep olabilir. Uzayan tırnaklar kolayca kırılır ve şekilleri bozulur. Bu sebeple kötü görüntüye sebep olurlar. Tırnakların düzgün uzaması için yapmanız gerekenler nelerdir. Bunlara göz atalım.

Tırnakların Düzgün Uzaması İçin Neler Yapılmalıdır?

Tırnakların kesilme biçimi çok önemlidir. El parmaklarının tırnaklarının kesilme şekli oval görünüme sahip olmalıdır. Ayak parmaklarının tırnakları kesilme ise el tırnaklarının tam tersi olarak düz şekilde kesilmedir. Tırnağı kesmek için kullanılan tırnak makaslarına özen göstermek gerekir. Paslanmış bir tırnak makası kullanılması tırnaklara zarar verecektir. Tırnak kesimi öncesi yıkanan el ve ayaklar kesime daha uygun olacaktır. Tırnak kesilme biçimleri hem sağlık için hem de görsellik için önemli olduğu için kesim yapılırken dikkat edilmelidir.

Tırnak Törpüsü Nasıl Yapılır?

Tırnak kesimi yapmak yerine törpü yapmak isteyen bireyler tırnaklarını doğru bir biçimde törpülemelilerdir. Güzel şekilde törpülenen tırnaklardan önce tırnaklara su değmemesi gerekir. Tırnak törpüsü yapıldıktan sonra tırnaklar iyice yıkanarak temizlenir. Törpü yapmak yerine tırnak kesimi daha sağlıklı olacaktır. Kesilen tırnakların canlı bir şekilde yeniden çıkması uzun zaman almayacaktır. Kesilen ve törpülenen tırnaklar tırnak bakım kremleri ve jelleri ile beslenebilir. Bu sayede tırnakların uzaması hem kolay hem de sağlıklı olacaktır.

Bu yazı 367 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun