Tiroid Nodülü Hakkında Merak Edilenler

Paylaş
 

Ülkemizde tiroid nodülleri ile başı dertte olan birçok kişinin olduğunu görebiliyoruz. Tiroid nodülleri tek başına bir sorun oluşturma özelliği olabileceği gibi farklı tiroid hastalıklarının da klinik bulguları olarak görülebilmektedir.

Tiroid nodüllerinin büyük bir bölümünün iyi huylu olmasına rağmen %1 ile 5 oranında kötü huylu olabilme ihtimali de vardır. Kişinin vücudunda nodül bulunduğu zaman hastalığın bu açıdan değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu evrede gerekli incelemelerin yapılması çok önemlidir.

Tiroid Nodülünün Görülme Sıklığı

Amerika Birleşik Devletleri gibi iyot eksikliğinin neredeyse tamamen ortadan kalktığı ülkelerde sadece toplumun %4 ile 7’lik bölümünde tiroid nodüllerine rastlanmaktadır. Fakat ülkemiz gibi iyot eksikliğinden etkilenmiş olan ve yörelere özgü olarak guatr bölgeleri bulunan ülkelerde tioid nodülleri görünme ihtimali %10 ile 15 seviyesine kadar yükselebilmektedir.

Tioid Nodülleri Kanser Anlamımı Taşıyor?

Tiroid nodülleri her ne kadar bu kadar sık görülüyor olsa da tiroid kanseri çok sık görülmemektedir. Yani her tiroid nodülü kanser anlamına gelmemektedir. Hatta nodüllerin büyük bir bölümünün iyi huylu olduğunu da söyleyebiliriz.

Tirodi Nodülünün Belirtileri Nelerdir?

Tiroid nodülü olan kişiler bu nodülü bazı belirtilerden öğrenebilirler. Bu belirtiler şu şekildedir:

  • -Yutkunma sırasında takılma ve gıcıklık hissi oluşması
  • -Boyunda dolgunluk ve şişlikler
  • -Asimetri oluşması
  • -Ses kısıklığı

Bu tarz belirtiler hissediyorsanız nodülü tahmin edebilirsiniz. Genellikle insanlar bu belirtilerden sonra hastaneye gitmektedir. Fakat farklı işlemler için yapılan kontroller sırasında da nodül tespit edilebilmektedir.

Bu yazı 637 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun