Topuk Dikeni Belirtileri ve Tedavisi

Paylaş
 

Günümüzde en sık görülen rahatsızlıklar arasında topuk dikeni rahatsızlığı yer almaktadır. Topuk dikeni ortopedik sorunlardan birisidir ve tedavisinin yapılmaması durumunda kötü sonuçlar oluşturabilmektedir. Topuk dikeni oluşmasının en büyük sebepleri şunlardır:

-Doğru bir şekilde ayak basmama

-yanlış ayakkabı kullanımı

-Hızlı kilo artışı

-Sürekli olarak ayakta kalma

-Ayak kemiğinde oluşan yapı bozuklukları

Topuk Dikeninin Belirtileri

Aslında topuk dikeni rahatsızlığının belli başlı bir belirtisi yoktur. Fakat basit birkaç yöntemi uygulayarak bu rahatsızlığa sahip olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. Yürürken ağrı yaşıyor veya ayağınızın topuk bölümünde iltihaplanma gibi sorunlar yaşıyorsanız yüksek ihtimalle topuk dikeni rahatsızlığı yaşıyorsunuz demektir. Bunun dışında oluşan bazı belirtiler şu şekildedir:

-Egzersiz yapılırken ayak ve topukta ağrı

-Sabah uyanıldığı zaman topuk bölgesinde ağrı

-yürürken veya koşarken oluşan ağrı

Topuk Dikeni Tedavisi

Topuk dikeni belirtileri hissediyorsanız mutlaka uzman bir doktordan randevu alarak kontrole gitmeniz gerekir. Doktorunuz gerekli kontrolleri gerçekleştirdikten sonra sizlere yapmanız gerekenler hakkında bilgi verecektir. Bu şekilde gerekli olan önlemleri tam olarak alabilirsiniz.

Topuk dikeni tedavisinde buz tedavisi de tercih edilen yöntemler arasında yer almaktadır. Gün içerisinde 1 saat aralıkla 3 defa buz yöntemini uygulayabilirsiniz. Bu şekilde hissettiğiniz ağrıda büyük oranda azalma olacaktır. Ek olarak bir hafta boyunca bu yöntemi denemeniz ağrılarınızın geçmesi noktasında yardımcı olacaktır. Aynı zamanda işiniz sürekli ayakta durmanızı gerektiren bir iş ise bir süre izin almanız daha iyi olacaktır.

Bu yazı 478 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun