Trigeminal Nevralji Nedir?

Paylaş
 

Halk arasında delirten hastalık diye duyduğumuz trigemianal hastalığı aslında yüzünüzden  trigeminal siniri etkileyen sonucunda ağrı yapma durumudur. Trigeminal nevraljiniz varsa yüzüne hafif bir şekilde hamle yapmak ağrıyı tetikler bu hamleler şu şekilde olabilir; dişinizi fırçalamak,makyaj yapmak vb. durumlar tetikleyebilir. Bu ağrılar aniden başlayarak birkaç saniye ve üç dakika arasında sürebilir, ağrıdan sonra hastada felç olma ya da çiğneme, konuşma yetisini kaybetmiş olma ihtimali yüksektir. Bu hastalık intihara kadar sürükleyebilir. Bu ağrılar çenede,yanakta,dudakta ve dişte ağrı yapar. Ağrılar başlangıçta az olabilir sonra ilerler ve sıklaşır ağrılar.Bu ağrılar çoğunlukla 50 yaşından üstünde daha fazla görülür.Kadınlarda erkekler arasında daha fazla yaygındır ve bu ağrılar kronik olur.

 Trigeminal Nevralji Neden Olur?

Elektrik çarpması gibi his oluşturan bu ağrı şiddetli ve ateşli ağrılar olabiliyor. Spazm benzeri  bir yanma hissi ateşli ağrılar olabiliyor. Spazm benzeri  bir yanma hissediliyor. Zamanla ağrı tek noktadan başka noktalara da yayılabiliyor.  Trigeminal Nevralji hastalığının nedeni tam olarak bilinmemektedir.

 Hangi Testler Yapılmalıdır?

Bu hastalığın tedavisi için pozitif teşhisine gerek duyulur bu  testler için 3 önemli faktör vardır.

Ağrı Tipi: Ağrı kısa sürüyorsa, trigeminal nevraljiden olduğunuzu şüphe duyabilirsiniz hatta oldukça emin olabilirsiniz.

Ağrının Yeri: En önemli kısımdır temel olarak alınan durum ağrının yüzümüzde bulunduğu yerdir bu ilk adımdır.

Ağrıyı Tetikleyen Şey: Bu tür nevralji durumlarında ışıkla ve ya çiğneme ve konuşmada tetikler.

Uzmanlar şu iki testi görmek isteyecektir:

  • Nörolojik bir test
  • Bir MRI taraması

 Trigeminal Nevralji Nasıl Tedavi Edilir?

1.Farmakolojik Tedaviler: Bu hastalıklarda doktorumuz iki tür ilaç çeşidi basit anti-enflamutuar ve aneljezik ilaçlar vermesi size yardımcı olmaz. Şu ilaçları verebilirler:

. Antikonvülsan ilaçlar, sinir sistemini bloke etmek için kullanılır.

. Trisiklik antidepresanlar, ağrıda süreklilik olduğunda bu ilaçların çeşitleri sizin için daha iyi olacaktır.

2-Cerrahi Yaklaşım: Cerrahi tedavi yöntemi genellikle ilaçlar yetersiz geldiği zaman uygulanan bir yöntemdir.

Dolayısıyla bu hastalıkta ne ölümcül derecede hastalık demeye ya da intihar durumuna gelmeye gerek yok ve bu acıları da çekmeye gerek yok.

Şu unutulmamalıdır bu hastalıkta en büyük şey  diğer hastalıklarda olduğu gibi sabırdır. Yaşam kalitenizi mümkün oldukça iyi şekilde streste uzak durmamız lazım.

Bu yazı 284 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun