Tüp Bebek Tedavisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Paylaş
 

Dünyada ilk tüp bebek uygulaması 1979 da İngiltere’de yapılmıştır. Türkiye’deki ilk tüp bebek tedavisi ile doğum ise 1989 yılında olmuştur. Bebek sahibi olamayan kadın ve erkekler için bu yöntem çok büyük bir umut olmuştur. Uygulama yapıldığı yıllardan günümüze değin birçok değişiklik yaşanan tüp bebek tedavisi hakkında bilmeniz gerekenler yazımızda yer almaktadır.

Tüp Bebek Tedavisi Hakkında

Bu tedavi her çiftte farklı sonuçlar doğurmaktadır. Bazı çiftler kısa bir sürede olumlu yanıt alırken, bazı çiftler ise uzun bir sürecin sonunda olumlu sonuca ulaşmaktadırlar. Kimi çiftler ise tedaviden olumlu bir sonuç alamamaktadır. Bir kaç kez devam eden tedavinin ardından istenilen sonuca ulaşılabilme imkânı yüksek olmaktadır. Kadın ve erkeğe ait olan üreme hücreleri vücut dışı yollarla döllendiğinde tüp bebek olur. Tüp bebek tedavisinde kadından yumurta alınır ve erkekten sperm alınır, laboratuarda döllenme işleminin yapılışının ardından embriyonun gelişmesi sağlanır ve embriyo kadının rahmine yerleştirilir. Bu işlemler uzman bir ekip aracılığı ile gerçekleşir.

Tüp Bebek Tedavisinin Uygulandığı Kişiler Kimlerdir?

Bu tedavi yöntemi her çifte uygulanmaz. Gerçek anlamda tüp bebek ihtiyacı duyulan çiftlere bu uygulama yapılır. Tüp bebek tedavisi uygulanacak kişiler 3 grupta ele alınır. Erkeklere bağlı olan faktörler, kadınlara bağlı olan faktörler ve hem kadın hem de erkeğe bağlı olan faktörler olarak 3 gruba ayrılmaktadır. Kadına bağlı olan faktörler arasında, rahme giden damarlarda tıkanıklık olması, yumurta işlevi bozukluğu ve kadınlarda kistlerin mevcut olması gibi durumlarda tüp bebek tedavisi uygulaması yapılmaktadır.

Erkeklere bağlı olan faktörler arasında ise, sperm sayısının yetersiz olması, spermde hareketliliğin az ve kalitede düşüklüğün olması gibi durumlarda tüp bebek tedavisinin uygulanması doğru olmaktadır. Bunların yanında hem kadın hem de erkeğe bağlı faktörleri barındıran durumlarda da hemen tüp bebek tedavisine başlanır.

Bu yazı 257 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun