Tüp Bebek Tedavisi Öncesi Vücudu Hazırlama

Paylaş
 

Çocuk sahibi olmak isteyen kişilerin en fazla tercih ettiği yöntem tüp bebek yöntemidir. Tüp bebek tedavisi sırasında uygulanana her basamak bu tedavinin başarı oranı üzerinde etkilidir. Bu yüzden tüp bebek tedavisi öncesi vücudu hazırlama büyük bir öneme sahiptir.

Tüp Bebek Tedavisinden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

-Bir yaşam tarzı değişikliği yaşayacağınız için sizlere bu noktada önerilen kendinize ortalama 3 aylık bir süre ayırmanızdır. Bu süreç aslında beyniniz ve vücudunuz için bir detoks etkisine sahiptir.

-Vücut kitle indeksi normale göre yüksek olan kişilerin kilo kontrolü yapması gerekmektedir. Burada hedef vücut kitle indeksinizin 30’un altında olmasıdır. Aşırı zayıf hastaların ise kendileri için en ideal olan indekse gelmesi hedeflenir.

-Yoga, yürüyüş veya yüzme gibi kendinizi yormayacak egzersizler yapmanız gerekir. Ağır egzersizler yapmaktan uzak durmalısınız. Buradaki amaç ise; bir yandan vücudunuzun kan dolaşımını artırırken diğer taraftan kilo kontrolüne destek olabilmektir.

-Doktorunuzun size önerdiği beslenme değişikliklerini yapmanız gerekiyor. Yumurtalıklar üzerinde en etkili olan beslenme şekli ise; Akdeniz tarzı beslenme şeklidir. İçeriğinde çok fazla katkı maddesi yer alan hazır paketli ürünlerden uzak durmanız gerekir. Aşırı derecede kafein alımı da doğurganlık üzerinde olumsuz etkilere sahiptir. Bu yüzden kafeinli gıdalardan uzak durmaya dikkat etmelisiniz.

-Üreme sağlığı üzerinde en önemli etkiye sahip olan vitaminler arasında D vitamini ilk sıralarda yer almaktadır. Son yıllarda bunun önemi daha fazla anlaşılmıştır. Bu yüzden D vitamini eksikliği olan kişilerin de ek takviye alması gerekir.

Bu yazı 293 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun