Tüp Bebek Tedavisi Süreçleri

Paylaş
 

Doğal yollarla çocuk sahibi olamayan çiftler, tüp bebek tedavi süreçleri hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Tüp bebek tedavisi, tüm çiftler için farklı bir tedavi planı oluşturmayı gerektiren, uzun ve zorlu bir süreçtir. Tüp bebek tedavisinin ilk aşaması Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı tarafından yapılacak olan ilk muayenedir. İlk muayenede tahlil ve tetkikler yapıldıktan sonra, kişiye özgü olan IVF tedavi planı oluşturulur.

Ultrason Taraması

Tedavi planı oluşturulduktan sonra, ultrason taraması yapılır. Tüp bebek tedavisinin en önemli aşamasını oluşturan ultrason taramasında, kadının doğurganlığı ölçülür ve yumurtalık sayısı değerlendirilir. Rahim ve rahim duvarının sağlıklı olup olmadığı da bu aşamada kontrol edilir. Ultrason aşamasında toparlanan verilere göre, yumurtlamayı sağlamak için verilmesi gereken ilaçların, yüklenme günü belirlenmektedir. Tedavi ilaçlarının verilmesinden sonra ortalama olarak 8 – 10 gün içerisinde yumurta toplanma işlemine geçilmektedir. Ancak yumurta oluşumu sonrası yumurta çatlatma iğnelerinin kullanılması gerekir.

Bu iğneler mevcut ihtiyaca uygun olarak uygulanmalıdır. Eğer transfer taze uygulama olacaksa, bu işleme uygun çatlatma iğneleri kullanılmaktadır. Rahim içi kalınlaşmalar, polip oluşumu ve rahim duvarının uygun olmaması durumunda, dondurma planı uygulanabilir. Bu durumlarda ise sorunlu durumlara uygun olan çatlatıcı iğneler uygulanır. İğne sonrası 36 saat içinde yumurtalar toplanacaktır. Yumurta toplama sırasında 4 kere ultrason görüntüsü alma ve hormon testleri yapılır.

Sperm Ve Embriyo

Yumurtalar toplandıktan sonra 2 saat işlemden geçirilerek temizlenir. Mikroskop ile incelenir ve enbriyo transferine geçilir. Bu işlem taze ve donmuş yumurtalar için farklı şekilde uygulanır. Taze transferde en başarılı olunan dönem 5.gündür. Dondurulmuş transferde ise adet dönemi takibi yapılır ve anne adayına embriyolar nakil yapılır. 10 gün sonra yapılacak tetkikler ile sonuç kontrol edilir.

Bu yazı 300 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun