Unutkanlığın Sebepleri Nedir?

Paylaş
 

Sağlıklı yaşam sitesi olarak sizlere unutkanlığın sebepleri hakkında detaylı bilgi vereceğiz. Birçok kişi gün içerisinde en ufak şeyleri bile unutur ve bu yüzde “unutkanlığın sebepleri nedir?” sorusunu sıklıkla sorar.

Sürekli Unutmamızın Nedenleri Nedir?

Unutkanlığın sebepleri değişiklik gösterebilmektedir. Bazen stres ve yorgunluk kişilerde unutkanlık görülmesine sebep olabilmektedir. Bunun yanı sıra çeşitli fiziksel ve psikiyatrik nedenler de unutkanlığı tetikleyebiliyor. Hatırlamama problemi yaşanması insan hayatının olumsuz etkilenmesine sebep olabilmektedir. Fakat aslında bu son derece normal bir problemdir.

Depresyon Unutkanlık Yapar Mı?

Unutkanlığın genel sebeplerini incelediğimiz zaman en sık rastlanmakta olan problemlerden birisinin ; psödodemans olduğunu görüyoruz. Bu durum yalancı bunama olarak da geçmektedir. Unutkanlık sorunu yaşayan kişiler genellikle kendilerinde bunama olduğunu düşünmektedir. Aslında bu noktada düşünmeniz gereken şeyler arasında ilk sırada son zamanlarda depresif olaylar yaşayıp yaşamadığınız veya bir zorlanma olup olmadığıdır. Çünkü insanlarda depresyona da bağlı olarak bazı fonksiyonlarda bozulmalar görülebilmektedir.

B12 Eksikliği Unutkanlık Yapar Mı?

Unutkanlık sorunu yaşamanızın bir diğer sebebi ise; B12 eksikliğidir. Toplumumuzda en fazla bilinen ve en sık karşılaşılan unutkanlık sebeplerinden birisi B12 vitamin eksikliği olarak görülüyor. İnsanlar unutkanlık sorunu yaşadığı zaman direk B12 eksikliği olduğunu düşünür. Çünkü demans veya depresyon gibi rahatsızlıklar genellikle en son düşünülmek istenen durumlar arasındadır. B12 vitamin eksikliğinden şüphelendiğiniz zaman ilk olarak uzman bir doktor ile iletişime geçerek gerekli tahlilleri yaptırmanız gerekmektedir. Eğer bu noktada bir eksiklik görülüyorsa gerekli takviyeleri alarak başlayabilirsiniz.

Sağlık sitesi olarak sizlere B12 vitamini ve eksikliği hakkında bilgi verdiğimiz yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Bu yazı 276 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun