Uyku Apnesi Hastalığı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Paylaş
 

Uyku apnesi her geçen gün daha fazla kişinin karşılaştığı bir rahatsızlıktır. Tıp literatüründe Obsrüktif uyku – apne sendromu olarak da yer aldığını görebilirsiniz. Uyku apnesi rahatsızlığında en büyük belirtilerin arasında; çok gürültülü horlamalar, ani solunu duraklamaları ve iç çekmeler yer almaktadır. Hastalığın görülme sıklığının astım ve diyabet gibi rahatsızlıklarla neredeyse aynı olduğunu söyleyebiliriz.

Uyku apnesi rahatsızlığı kadınlarda genellikle menopoz döneminde karşımıza çıkarken erkeklerde ağırlıklı olarak 40 ile 65 yaş arasında görülmektedir. Obezite olan kişiler ise hastalığın en önemli risk grupları arasında yer almaktadır. Bunun yanı sıra iri bademcikler, küçük alt çene kemiği, küçük dil büyümesi, burun eti, geniz eti ve sarkık yumuşak damak olan kişilerde de çok sık görülmektedir. Aynı zamanda sigara içen kişiler ve kısa – kalın ensesi olan kişilerde risk faktörü içerisindedir. Akşamları düzenli olarak içilen uyku ilaçları ve alkol de riski artıran faktörlerin arasında yer almaktadır.

Uyku Apnesi Uzun Dönem Devam Ederse Ne Olur?

Obstrüktif uyku – apne sendromu uzun dönem sürdüğü takdirde, kalpte ritim bozuklukları, yüksek tansiyon, kalp yetmezliği, beyin damar hastalıkları, kalp krizi, şeker hastalığı, felç ve obezite gibi durumlara yol açabilir. İlerlediği takdirde ise uyku esnasında ani ölüme yol açma riski bile bulunmaktadır.

Uyku apnesi olan kişiler uykularında sorun yaşadıkları için gündüzleri çok uykulu olurlar. Bu durum onların isteksiz, sıkıntılı ve gergin olmasına sebep olur. Çalışan kişilerde ise iş verimliliğinde düşüş yaşanır.

Bu yazı 652 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun