Uyuz Belirtileri Nedir?

Paylaş
 

Uyuz sıklıkla karşılaşılabilen rahatsızlıkların arasında yer almaktadır. Uyuz hakkında merak edilmekte olan çok fazla noktanın bulunduğunu da görebilirsiniz. Sağlık sitesi olarak sizlere uyuz belirtileri hakkında detaylı bilgi sunacağız.

Uyuz Hastalığı Belirtileri

Uyuzun belirtileri incelendiği zaman en büyük belirtileri arasında özellikle bulaştıktan 3 ile 6 hafta sonrasında sıcak ortamlarda ve geceleri artan kaşıntı sorunu yaşanmaktadır. Kaşıntının yanı sıra küçük noktasal kızarıklıklar meydana gelebilmektedir. Bazı durumlarda sulu kabarcıklar da görülebiliyor.

Uyuz hastalığının bulguları ise göbek ve bel çevresinde, parmak aralarında, el bileğinin iç yüzeyinde, kadınların meme bölgelerinde, erkeklerin genital bölgelerinde daha sık şekilde görülebilmektedir. Bu alanlarda genellikle kaşıntılı su dolu kabarcıklar bazı durumlarda kirli bir görünümde çizgi şeklindeki yapılar ve küçük kabuklar oluşabilmektedir. Bebeklerde ise daha farklı olarak ayak tabanında ve avuç içerisinde su dolu kabarcıklar meydana gelebiliyor.

Uyuz tanısı konulacağı sırada klinik görünümüne bağlı olarak veya yakın çevrede yer alan kaşıntı tanısı konulmuş kişilerden konabilmektedir. Bunun yanı sıra uzman hekimler gerekli gördüğü takdirde çeşitli mikroskobik tetkiklerde yapma yoluna gitmektedir.

Uyuz Tedavisi

Uyuz tedavisinde hastanın çevresinde yer alan kişiler her ne kadar şikayetlere sahip olmasa da eş zamanlı tedavi uygulanması gerekebilmektedir. Hastalık şüphesi taşıyan kişilerin doktora görünmesi ve yeterli tedavinin tam olarak alınmasıyla hastalığın yayılmasının önlenmesi çok büyük önem arz etmektedir. Genellikle losyonlar ve kremler şeklinde ilaçlar kullanılmaktadır. Bu ilaçlar mutlaka doktorun önerdiği kullanım sıklığına göre uygulanması gerekir.

Bu yazı 568 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun