Vajinada Kaşıntı Oluşmasının Sebepleri

Paylaş
 

Her kadının hayatında en az bir kere bile olsa başına gelen durumlar arasında vajinada kaşıntı sorunu yer almaktadır. Bu rahatsızlığın her yaş gurubunda kadının başına gelme ihtimali vardır. Baktığımız zaman oluşmasının sebeplerinin de değişiklik gösterdiğini söyleyebiliriz.

Antibiyotik Kullanımları

Son zamanlarda antibiyotik kullandıysanız bu ilaçlar vajinanızda kaşıntı oluşmasına sebep olabilme özelliğine sahiptir. Çok sık antibiyotik kullanan kişilerin antibiyotikleri bittikten sonra vajinal mantar olma ihtimali çok yüksektir.

Doğum Kontrol Hapı Kullanımı

Vajinal kaşıntı oluşmasına sebep olan durumlardan bir diğer ise; doğum kontrol hapı kullanmaktır. Eğer doğum kontrol hapı kullanmaya başladıktan sonra bu rahatsızlığa yakalandıysanız doktora muayene olmanız gerekecektir.

Stres

Stresin kadınların vücuduna verdiği zararın hiçbir zaman göz ardı edilemeyeceğini söyleyebiliriz. Vücut dengenizin stres yüzünden ciddi bir şekilde bozulduğunu görebilirsiniz. Bu durum bağışıklık sisteminizin olumsuz bir şekilde etkilenmesine sebep olur ve bunun zarfında vajinal kaşıntı meydana gelir.

Yanlış Beslenme Düzeni Tercihi

Aslında ne kadar farkında olmasanız bile vücudunuzda yaşanan rahatsızlıkların bazıları yanlış beslenme düzeninden kaynaklanmaktadır. Beslenme şeklinizde yaşadığınız hatalar bağışıklık sisteminizin büyük oranda zayıflamasına sebep olacaktır. Bu durumda vajina bölgenizde mantar oluşması için uygun olan ortamı sunar. Oluşturulan bu ortam sonrasında vajina kaşıntısı oluşması doğaldır. Bu evrede yağ, şeker ve yüksek karbonhidrat tüketiminize dikkat etmeniz gerekir.

Dar Kıyafet Giyilmesi

Kadınların büyük bir bölümü vücudunu saran dar kıyafetler giymekten zevk almaktadır. Fakat giydiğiniz bu tarz kıyafetler vajina bölgenizi sıkacak ve terleme oluşmasına sebep olacaktır. Bu durum bakterilerin üremesi için de uygun olan ortamı oluşturur. Ek olarak naylon iç çamaşırı tercihi de genital bölgenizin terlemesine sebep olacağı için kaşıntı yapacaktır.

Bu yazı 325 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun