Vajinal Enfeksiyonlardan Korunma Yöntemleri

Paylaş
 

Kadınların yaşamış olduğu en büyük problemler arasında vajinal enfeksiyonlar ilk sıralarda yer almaktadır. Sağlık sitesi olarak sizlere vajinal enfeksiyonlardan korunma yöntemleri hakkında detaylı bilgi vereceğiz. Bu şekilde önlemler alarak vajinal enfeksiyonların önüne geçebilme imkanına sahip olursunuz.

Temizliğe Özen Göstermelisiniz

Vajinal temizliğinizi yapacağınız sırada ön taraftan arka tarafa doğru yapmanız gerekir. Çünkü arka tarafta yer alan enfeksiyonel bakterilerin vajina girişine tehdit oluşturma ihtimali bulunmaktadır. Bu durum enfeksiyon artışını hızlandırma ihtimali bulunmaktadır. Bu evrede insanlar mutlaka ön taraftan arka tarafa doğru temizliklerini yerine getirmeye özen göstermelidir. İntim temizleyici kullanmanız ise vajinal pH’ınızı olumsuz yönde etkileyerek enfeksiyon oluşumuna zemin hazırlayabilmektedir.

Kullandığınız İç Çamaşırlarını 1 Günden Uzun Kullanmayın

Günlük hayatınızda genital bölgeniz sürekli kapalı kaldığı için problemler meydana gelebilmektedir. Havalanabilmesi ve hijyenik bir ortam oluşturabilmesi için iç çamaşırlarınızı her gün değiştirmeye özen göstermeniz gerekir. İç çamaşırı tercihinizi ise naylon içerikli olan iç çamaşırlarından yana değil de pamuk içerikli olan iç çamaşırlarından yana yapmanız gerekir. Pamuklu iç çamaşırı kullanmanız enfeksiyonların önlenmesi evresinde de sizlere yardımcı olacaktır. Genital bölgenizin sürekli temiz ve kuru olması enfeksiyonların önüne geçecektir.

Kullandığınız Temizlik Ürünlerine Dikkat Edin

Temizlik ürünlerine baktığınız zaman her cilt için birbirinden farklı temizlik ürünlerinin olduğunu görebilirsiniz. Bu noktada parfüm içerikli olan temizlik ürünlerini kullanmamanız gerekir. Ağda ve jilet kullanımı özel bölgedeki kılları temizlemek için etkili bir yöntem olsa da kıl köklerini tahriş edeceği için iltihaplanma gibi sorunlar meydana çıkmasına sebep olabilir. Bu yüzden eski yöntemleri kullanmak yerine gelişmiş yöntemleri kullanma yoluna gitmeniz gerekir.

İlişkilerinizde Prezervatif Kullanmalısınız

Cinsel ilişki sırasında iki tarafında sağlığını korumak için prezervatif kullanımı faydalı bir yol olacaktır. Çünkü prezervatif kullanımları cinsel yollarla bulaşacak olan hastalıkların önüne geçilmesi evresinde yardımcı olacaktır. Aynı zamanda regli döneminde sık bir şekilde pedinizi değiştirmeniz gerekmektedir. Pedi uzun süre boyunca değiştirmemek yine enfeksiyon oluşmasına temel hazırlayacak faktörlerin arasında yer almaktadır. Kan yoğunluğu bakteri hızının artmasına sebep olur.

Vajina Enfeksiyonundan Nasıl Kurtulunur?

Vajina enfeksiyonuna yakalanmış ve bundan kurtulmak isteyen kadınlar özellikle dar kıyafetler giymemeye özen göstermesi gerekir. Vajinanızın hava alması için pamuklu kıyafetler tercih etmelisiniz. Duş aldığınız sırada genital bölgenizi temizlerken aşırıya kaçmamaya da dikkat etmeniz gerekir. Genital bölgenin temizliğinde aşırıya kaçmak vajinadaki asit dengesinin bozulmasına sebep olmaktadır. Aynı zamanda vajina korunmasız bir hale geldiği için mikropların çoğalması da daha basit olacaktır. Yaz aylarında havuz veya denizden çıktığınız sırada ise ıslak mayo veya bikini ile oturmamaya özen göstermelisiniz.

Belirtmiş olduğumuz bu noktalara dikkat ettiğiniz takdirde vajinal enfeksiyonlardan korunma ihtimaliniz artacaktır. Vajina sağlığı için önlem almanız çok büyük önem arz ederken vajina enfeksiyonuna yakalanan kadınların enfeksiyon ilerlemeden mutlaka uzman bir doktor ile görüşerek tedavi olması gerekmektedir.

Bu yazı 9563 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun