Vajinismus Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Paylaş
 

Dünya çapında bir çok kadının başına gelen çokça karşılaştığımız bir problemdir. Vajinismus başta pek bir problem içermediğini düşünürsünüz ama ilerleyen zamanlarda problem çok artar ve kadın cinsel ilişkiden haz almaz. Şimdi biz size vajinismus nedir? Vajinismus nasıl tedavi edilir? Vajinismusun belirtileri nelerdir? Şimdi biz size sağlık hocası olarak bilgi vereceğiz.

Vajinismus Nedir?

Cinsel ilişki kadının cinsel organı ile erkeğin cinsel organının birleşmesi sonucu oluşan bir eylemdir. Cinsel ilişkide ne önemli duygu ise haz almaktır. Fakat kadın ya da erkekte gerçekleşen birkaç problem sonucunda ikisinden biri haz almazsa bu cinsel ilişki bir anlam ifade etmez. Bu problemlerden biride vajinismusdur. Peki bu vajinismus nedir? Vajinismus kadının cinsel ilişki anında istemsiz bir şekilde kasılıp ilişkiye girememe sorunudur. Vajinismusa sahip kadınlar cinsel ilişkiye girmek istemez, kadın cinsel ilişkiye girse bile bu birliktelikten haz almaz. Kadınların vajinismusunda farklılıklar olur bazı kadınlar cinsel ilişki sırasında bazı kadınlarda ise doktorun muayene veya tampon takması sonucu oluşur. Bazı kadınlarda ise ilişkiye asla izin vermez, bazı kadınlarda ise penisin bir kısmın girişine izin verilir ama bu ilişki ağrılı olur.

Vajinismus Ne Sıklıkla Görülür?

Vajinismusun ne kadar sıklıkla görüldüğüne dair net  bir cevap veremeyiz. Lakin yapılan araştırmalar sonucunda yüzde 10 bir kısmın vajinismus olduğu bilinmektedir. Çoğu çift vajinismudan utandığı için söylemiyor bu durumda istatistiklerde sorun çıkartıyor. Bu utanç çiftlerin tıbbi yardım almasında zaman kaybına ve tedavinin gecikmesine neden oluyor.

Vajinismus Belirtileri Nelerdir?

  • Cinsellikten Korkmak: Cinsel ilişkiden oldukça korkup cinsel birlikteliğe girmek istememe durumudur.
  • Ağrılı Cinsellik: Cinsel ilişki sırasında oldukça fazla ağrı hissetme, zor bir birlektelik yaşama.
  • Penisin Vajinaya Girememesi: Kadın kendini stemsiz bir şekilde çok kastığından penisin bir kısmı girebiliyor.
  • Seks Pozisyonları: Çoğu kadın cinsel birliktelikten korktuğu için çeşitli sex pozisyonlarıda denemekten oldukça korkuyor. Cinsellikte ilişkiye girse bile bir pozisyonda kalıp fazlasını yapamıyor.
  • Bacakların Açılmaması: Bacaklar cinsel birliktelik sırasında kasılmalar doğrultusunda açılmıyor. Cinsel birlikteliği zorlaştırıyor.

Vajinismus Tedavisi Nasıl Yapılır?

Vajinismus tedavisi basit diyebilir ama tedavi hastanın durumuna göre odaklı olur. Hasta tedavi sırasında hem kadın doğum uzmanından hem de psikiyatriden yardım alarak tedaviye başlıyabilir. Tedavinin en önemli zamanı vajinismus egzersizlerinin düzenli bir şekilde yapıldığı zamandır. Eğer bu egzersizler düzgün ve oldukça düzenli yapılırsa hastalık daha rajat atlatılır ve tedaviyi olumlu bi şekilde etkiler. Psikolojik yöntemlerde ise hastanın neden böyle bir travma yaşadığına bakılır, eski hayatına birlikte olduğuna ve cinsel ilişkilerini nasıl yaşadığı sorulur. Bir diğer yöntem ise kombin dediğimiz bir sistem dahilinde yapılan bir yöntem olup kişiye yönelik olup kişini rahatsızlık duyduğu şeyleri yapması istenilmez bu tedavi tamamen duygu yüklü bir tedavidir. Vajinismus tedavisinde en çok ilerleme kaydedildiği yöntem vajinusmun egzersizlerdir. Peki bu vajinismus egzersizleri nelerdir? Vajismus  egzersizleri şu şekilde  karşımıza çıkar:

  • Nefes Kontrolü: Derin ve doğru bir şekilde nefes taktikleri uygulamak hastayı oldukça rahatlatır. Nefes alırken burnunuzdan alıp ağızdan verin ama nefes alış şekliniz ile veriş şekliniz arasında iki kat daha uzun bir zaman olması lazımdır. Doğru nefes taktikleri sizi daha çok rahatlatıp tedavide önemli bir yol aldıracaktır.
  • Genital Masaj: Bu yöntem ile cinsel organızı yakından tanımış olacaksınız. Ayna ile vajinanızı tanıyıp iki dudak ve etrafına masaj yaparak kasılmaları azaltmış olabilirsiniz
  • Parmak Egzersizleri: Bu yöntem çoğu kadın için iğrenç ve itici gelse de denemenizde fayda var. Parmağınızı vajinanızın içine sokarak kasılmaları rahatlatabilirsiniz.

Vajinismus tedavisi zaman alsa da oldukça basit çözülebilecek bir hastalıktır. Siz yeter ki vajinismus olduğunuzdan utanmayın ve direk bir uzmana danışıp tedaviye başlayın.

Bu yazı 274 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun