Vertigo Nedir? Vertigo Belirtileri Nelerdir?

Paylaş
 

Çoğu insan şiddetli baş dönmesi ile karşılaştığında, etrafındaki her şey dönüyormuş gibi hissettiği zaman, kafada ve vücutta bir ağırlığı taşıdığını düşündüğünde çoğunlukla vertigo deniliyor. Peki, bu vertigo nasıl anlaşılır? Tedavisi nasıldır? Vertigo nedir? Bu ve buna benzer bir çok sorunun  cevabını öğrenmeniz için yardım edeceğiz sağlık hocası olarak.

Vertigo Nedir?

Vertigo baş dönmesi hareketi olarak karşımıza çıkar ama bu baş dönmesi şiddetli bir dönme olup, insanda etrafın dönüyor hissine kapılmasına neden olur. Vertigoya bir nevi   halisünasyonudur bu hareket sonucunda olmayan hareket etmeyen bir şeyin hareket ediyormuş hissine kapılmasıdır. Vertigo bir hastalıktır diyemeyiz bir çok hastalığın altında yatan bir kaynak olarak da göze çarpıyor. Dünya geleninde yaklaşık olarak %5 ya da %10 vertigo hastalığına sahiptir. Vertigo bir nevi dengede problemi olarak da karşımıza çıkar.

Peki, bu denge nedir? Denge: vücudumuzda kaslar ve kemiklerin duyuların iç kulağımıza gelerek, gözlerimizden gelen sinyallerin beyin ve beyincik etrafında toplanması sonucu analiz edildiğinde ortaya çıkan bir belirtidir. Bu karmaşıklık sonucu ortaya çıkan baş dönmesine biz vertigo diyoruz. Karmaşıklıktan sonra hasta olunup olmadığı anlaşılması için hasta bir gözlemden geçmelidir. Şiddetli baş dönmesine sahip insanda ilk olarak kulak- burun- boğaz ve bir nöroloji uzmanına danışıp, uzmanların bir değerlendirme yapması lazım. En kısa sürede tedavi için başlanması lazım.

Vertigo Belirtileri Nelerdir?

1) En belirgin belirtileri arasında baş dönmesi ile karşılanılır. Bunun sebebi iç kulakta meydana çıkan denge problemi kaybolmasından ortaya çıkan bir sorundur.

2) Vertigonun belirtileri arasında bulunan oldukça fazla bulantı ve kusma vardır.

3) Baş dönmesine bağlı olarak beraberinde getirdiği bir diğer sorunsa kulakta basınç durumu.

4) İç kulaktan kaynaklanan denge problemi sonunca kulakta çınlama oluşur.

5) Hastalık sebebi ile işitme problemi yaşanılır ve sesleri algılamak konusunda zorlanır.

6) Kulakta akıntı olabiliyor.

7) Gözlerde tuhaf hareketler ortaya çıkabiliyor.

Vertigo Hastalığına Tanı Nasıl Konur?

Tanı için yapılması gerekenlerde ilk sırada kulak- burun- boğaz ve bir beyin cerrahisine görünmek ve  muayene olmak lazımdır. Muayene olduktan sonra ise  baş dönmesinin sebebin beyin kaynaklı  ya da beyin dışımı olduğunu belirlemek lazım. Beyin dışı sebeplerden oluşuyorsa bu iyi demektir sonuçları kötü değildir. Beyin dışı kaynaklı olanlar çoğunlukla orta ya da iç kulakta oluşan sorunlar sonucu ortaya çıkar. Beyin  kaynaklı olan vertigolarda ise durum kötü diyebiliriz bunun nedeni ilerleyen zamanlarda beyin kanaması gibi acil müdahale edilip yoğun bakıma kaldırılacak durumlar oluşabiliyor. Tanının sebebi bulunduktan tedaviye bakılmalı ve hastanın en kısa zamanda iyileşmesi için uğraşılmalıdır.

Vertigo Nasıl Önlenir?

Vertigo oluşumunu tam anlamıyla yok edemesek de, korunmak için bazı yollar vardır. Bu yollar şu şekildedir:

– Stresten Uzak Durmak: Bir çok hastalığın sebebi olan stres, vertigoyu da çok fazla etkiliyor. Bu neden  ile hastaların stresten uzak sakın bir hayat sürdürmesi lazımdır.

– Bağışıklık Sistemini Korumak: Bağışıklık sistemi güçlü olsun ki vertigoya karşı savaşsın. Başta sağlıklı beslenerek vücudumuz için büyük bir iyilik yapmış olur. Güne yumurta yiyerek başlıya biliriz bunun  nedeni ise omega 3 konusunda önemli bir besin olmasıdır yumurtanın. Kuruyemişlerden ise ceviz, fıstık, badem ve fındık tüketebilirsiniz. Bol süt içebilirsiniz ve proteine önem verin.

– Güneşlenin: D vitamini vücut için çok önemlidir. Vücudun dengesi için D vitamini önemlidir bu sebeple mümkün oldukça güneşlenin.

– Tuzu Az Kullanmak: Tuz miktarı artarsa kulaktaki sıvı için tehlikeli olabiliyor bu yüzden tuzu azaltmalıyız.

– Spor Yapın: Sporun vertigo da önemi büyüktür. Spor yaparken ağır hareketlerden kaçının.

– Sıvı Tüketimi: Bol sıvı tüketin ve vücudunuzu dengeleyin.

Vertigonun tedavi yöntemi ise doğru ilaç ve tedavidir. Tedavi yetersiz geldiğinde ameliyat yapılabilir. Tedavi için stresten uzak olup sağlıklı bir yaşantı yaşanılması lazımdır.

Bu yazı 418 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun