Vitamin Eksikliklerine Dikkat

Paylaş
 

Havaların sürekli değişiklik göstermesinden dolayı vücudunuz olumsuz etkilenebilmektedir. Bu durumdan dolayı hastalıklar kaçınılmaz bir hal almaktadır. Sağlık hocası olarak sizlere hastalıklardan korunma evresinde vücudunuzun ihtiyaç duyduğu vitaminler hakkında bilgi vereceğiz. Vücudunuzun direncini artırmak için vitaminlerin şart olduğunu söyleyebiliriz.

C Vitamini Bağışıklığınızı Güçlendirir

Kadın ve sağlık noktasında en önemli konulardan birisi vitamin tüketimidir. Özellikle C vitamini vücut için en önemli vitaminler arasında yer almaktadır. C vitaminin grip ve soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklara karşı bağışıklık sistemini güçlendirme özelliği vardır. C vitamini almanız hastalık riskiyle beraber hastalığın süresini ve şiddetini de azaltmaktadır. Ek olarak vücudunuzda kolajen yapımını da desteklemektedir.

D Vitamini Kemik Sağlığınızı Artırır

D vitamini noktasında en önemli kaynağın güneş ışını olduğunu söyleyebiliriz. Güneş ışını sayesinde vücudunuz D vitamini salgılayacaktır. D vitamini eksikliği günümüzde birçok kişide görülen problemlerden birisidir. D vitamini eksikliğinin çocuklarda büyüme bozuklukları ve yaşlılarda kemik erimesi gibi sorunlara sebep olduğunu görebilirsiniz. D vitaminini güneş ışını dışında tuna ve somon gibi yağlı balıkları tüketerek de alabilirsiniz.

Göz Sağlığı İçin A Vitamini

A vitamini eksikliğinin en büyük belirtileri arasında göz kuruluğunun yer aldığını söyleyebiliriz. Gözde görülen bu rahatsızlık körlüğe kadar ilerleyebilmektedir. A vitamini ek olarak kemik ve diş yapınızın da korunması evresinde çok önemlidir. Havuç, kayısı ve yumurta sarısı gibi besinlerin içeriğinde bol miktarda A vitamini yer almaktadır.

E Vitamini Hücrelerinizi Korur

Antioksidan özelliğe sahip olan E vitamini, kanser ilk sırada yer almak üzere birçok hastalığa karşı koruyucu olma unvanına sahiptir. Badem, bitkisel yağlar, ay çekirdeği ve ceviz gibi besinlerin içeriğinde bol miktarda yer almaktadır.

Bu yazı 341 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun