Vücutta Su Eksikliğinde Meydana Gelen Hastalıklar Nelerdir?

Paylaş
 

Günde en az 10 bardak su kaybetmekte olan insan vücudunun en az 8 bardak su içmesi gerekir. Vücutta su eksikliğinde meydana gelen hastalıklar nelerdir?

Susuz Kalındığında İnsan Vücudunda Oluşan Problemler

1) Yorgunluk: Vücudumuzun en önemli enerji kaynağından biriside sudur. Dehidratasyon yani susuz kalma vücudumuzu yavaşlatarak yorgunluk ve halsizliğe yol açmaktadır.

2) Alerjiler ve Astım: Susuzluğa maruz kalan vücut sudan tasarruf sağlamak için hava yollarını daraltmaktadır. Siz daha susuz kaldığınızı hissetmeden histamin bu durumun farkına vararak salgısını arttırmaktadır.

3) Yüksek Kan Basıncı: Vücudun normalde tam olarak su ihtiyacının karşılanması ile vücutta bulunan kanın %92’si su olmaktadır. Vücudun su ihtiyacının karşılanmaması durumunda ise kan kalınlaşır ve akışı esnasında dirence sebep olmaktadır. Bu durum kan basıncının yükselmesine neden olur.

4) Yüksek Kolestrol: Vücudumuz susuz kaldığı zaman kolestrol yükselerek vücutta bulunan su seviyesinin düşmesini önlemeye çalışmaktadır.

5) Cilt Problemleri: Susuzluk deri yolu ile toksinlerin vücuttan atılmasını bozmakta ve her türlü cilt problemi için savunmasız hale getirmektedir.

6) Sindirim Problemleri: Vücutta meydana gelen su eksikliği ülser, reflü ve gastrit gibi bir çok sindirim sistemi problemine yol açmaktadır.

7) Böbrek ve Mesane Problemleri: Akit asit ve toksinler bakterilerin gelişmesi için ortam sağlar, buda mesane ve böbrekte inflamasyon, enfeksiyon ve ağrıya daha yatkın olması ile sonuçlanmaktadır.

8) Kabızlık: Suyunun eksikliğinde, vücudun kritik fonksiyonları için su sağlama görevi kalın bağırsakta dır. Su yetersizliğinde atık maddeler bağırsakta çok yavaş ilerlemeye başlar buda kabızlığa yol açmaktadır.

9) Vücutta Sertlik ve Eklem Problemleri: İnsan vücudunda bulunan eklemlerin çoğunda su içeren kartilaj yastıkçıkları bulunur. Susuz kalındığında kartilaj zayıflar ve eklem tamiri yavaşladığı için ağrı ve rahatsızlık hissi oluşmaktadır.

Bu yazı 220 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun