Vücuttaki Kızarıklıklar Nasıl Geçer

Paylaş
 

Deri mikroorganizmaların vücuda girmesini engelleyen bir organımızdır. Herhangi bir nedenden dolayı deri bütünlüğü bozulursa vücut mikroorganizmalara açık hale gelir. Vücutta oluşan kızarıklıkların birçok nedeni vardır. Basit bir kaşınma sonucu dahi oluşan bu kızarıklıklar altta yatan neden araştırılarak tedavi edilmelidir. Basit bir alerjik reaksiyon olabileceği gibi lenf kanseri de olabilir. Mutlaka bir cildiye uzmanı görmelidir ve gereken kan tahlilleri yapılmalıdır.

Vücutta Oluşan Kızarıklıkların Nedeni Nedir?

En yaygın neden alerjik durumdur. Alerjik durum sonucunda kaşıntıya bağlı olarak deri yüzeyinde peteşi denilen kırmızı kabarcıklar oluşur. Herhangi bir besine karşı olacağı gibi mevsim geçişinde de sıklıkla alerjik durum görülür. Böcek ısırmaları ve arı sokmaları gibi durumlarda görülebilir. Nemli ve sıcak havalarda halk arasında isilik diye tabir edilen bu kızarıklıklar çok yaygındır. Kişisel bakım ürünleri de bazen vücutta bu gibi durumlara neden olur. Neden ne olursa olsun altta yatan araştırılarak tedavi edilmelidir. Vücuttaki kızarıklıklar nasıl geçer? Mutlaka cildiye uzmanının görmesi gereken bir durumdur.

Vücutta Oluşan Kızarıklıklar Nasıl Tedavi Edilir?

Size alerji yapan durumları tespit etmeye çalışın. Yediğiniz bir besin maddesi veya kullandığınız bir ilaç yapıyor ise mutlaka bırakın. Çamaşır ve deterjan seçiminde cilde alerji yapmayan ürünleri tercih edin. Sıcak havalarda mutlaka güneşten korunun. Vücutta oluşan kızarıklıklar için soğuğa yakın ılık su ile duş alın. Bu işlem kaşınmayı en aza indirecektir. Doktor kontrolünde kullanılan antihistaminik ilaçlar çok iyi gelmektedir. Bunun için mutlaka bir uzmana başvuru yaparak muayene olun. Yaz aylarında daha serin ve açık renk kıyafetler tercih edin. Sık sık duş alın ve bol su tüketin. Asla kafanıza göre ilaç kullanmayın.

Bu yazı 472 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun