Vulva Ağrısı Hakkında Merak Edilenler

Paylaş
 

Vulva, kadınların dış geniatal bölgesinde yer alan dokuya verilen isimdir. Bu hassas bölgede yaşanan ağrılar birçok kadının en fazla rahatsız olduğu durumlar arasında yer almaktadır. Neredeyse bütün kadınların başına zaman zaman bu durumun geldiğini söyleyebiliriz.

Vulva Ağrısının Sebepleri Nedir?

Vulva ağrısı bulaşıcı veya seks ile bulaşan hastalıklar arasında değildir. Bir kanserin belirtisi de olmadığını söyleyebiliriz. Fiziksel veya seksüel travma, tekrarlayan mantar enfeksiyonları, alerji, kronik ağrı ve hormon tedavisi gibi durumlar vulva ağrısı oluşmasına sebep olabilir.

Vulva Ağrısı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Vulva ağrısının sebebi alerjik durumlar veya enfeksiyon gibi bir durumsa kolay bir şekilde çözüm bulunabilmektedir. Eğer vulva ağrısı oluşmasına sebep olan durum bulunamadıysa önlemler alınması gerekir. Bu önlemler şu şekildedir:

-Düşük dozda antidepresan kullanımı

-Cilde sürülerek ağrının giderilmesini sağlayan kremler

-Pelvik kasların daha fazla kuvvetlenmesini sağlayan sensörlerin kullanıldığı tedavi

-Kas spazmlarını giderek masajlar

-Davranışsal tedavi yöntemleri

Yapılan bu tedavi uygulamaları eğer kişide çözüm üretmiyorsa nadiren de olsa vajina giriş bölümüne cerrahi bir uygulama yapılabilir. Bu şekilde yer alan rahatsız edici doku çıkarılacaktır. Fakat ne yazık ki vulva ağrısında tam olarak etkin olan tedavi henüz bulunmamıştır.

Vulva ağrısının oluşmasını önleme amacıyla mutlaka pamuktan yapılmış iç çamaşırlarını tercih etmelisiniz. Dar iç çamaşırı giymemeye ve iç çamaşırıyla uyumamaya da özen göstermeniz gerekiyor.

Bu yazı 339 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun