Sağlıklı Yaşam Hocası
Yanık İzleri Nasıl Geçer?
29 Haziran 2018
Admin

Yanık İzleri Nasıl Geçer?

Yanık izlerinin geçmesi zor olsa da imkânsız değildir. Belli başlı yanık izi tedavi metotlarını izleyerek bu gibi estetik sorunlara çözümler üretebilirsiniz. Birinci ve ikinci derecedeki yanıklar birkaç hafta içerisinde kendiliğinden geçebilirken üçüncü derece yanıkların geçmesi bazen mümkün değildir. Bu yüzden devreye plastik cerrahi gibi yöntemler girebilir. Bu yazıda yanık izleri nasıl geçer? Sorusuna alternatif cevaplar bulabilirsiniz.

Yanık Bölgede Dikkat Etmeniz Gereken Hususlar

İnanılanın aksine yanık bölgesine diş macunu ve yumurta akı sürülmesi kesinlikle uygun değildir. Ayrıca yanık bölgenin güneşe doğrudan maruz kalmaması da gerekir. Aksi takdirde yanık izleri geçmez ve bölgede koyu lekeler oluşmaya başlar. Bu lekeler de yanık izi kadar rahatsız edici ve geçmesi oldukça zor lekelerdir. Yanmış bölgeyi mutlaka steril tutmalı mikrop kapmasını engellemelisiniz. Doktorunuz aracılığı ile tavsiye edilen pansuman sürelerini de geçirmemeniz önem teşkil eder. Buz ve soğuk suyun altında tutmak ilk etapta yanıklara iyi gelmektedir. Fakat uzun süreli buz kompleksi uygulamanız sonucunda yanık bölgenin daha çok yanmasına sebep olabilirsiniz. Bu durum da yanık izlerini derinleştiren bir duruma dönüşebilir.

Yanık İzlerini Geçirmek İçin Uygulanan Basit Yöntemler

Şayet kabuk tutmuş ve sert bir deri oluşturmuş bir yanık iziniz varsa bunun için öncelikle yapılması gereken bu sert tabakanın yumuşatılmasıdır. Bunun için aloe vera ya da hindistan cevizi yağı gibi bitkisel ya da doktorunuzun tavsiye ettiği medikal kremlerden kullanarak bölgeye masajlar uygulamalısınız. Şayet yanık bölge çok genişse bunun çözümü de plastik cerrahi metotlarından geçmektedir. Bölge zımparalanarak ya da kazınarak yeni derinin çıkmasına yardımcı olunur. Kantaron otu ve balık yağı gibi doğal ve bitkisel yağlar yardımı ile birinci ya da ikinci derecedeki yanık izlerinizi iyileştirebilirsiniz. Fakat yara ve yanık izi çok geniş bir bölgeye yayılmışsa en kesin ve etkili çözüm cerrahi yöntemlerdir.

 

Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır © 2018-2019 Sağlıklı Yaşam Sitesi. Sağlık Hocası