Yanıkların İltihaplanmaması İçin Ne Yapmalısınız?

Paylaş
 

Yanıklar, pek çok insanı zor durumda bırakabilecek bir sağlık sorunudur. Aynı zamanda yanıklardan dolayı oldukça sık bir şekilde sağlık kurumlarının acil servislerine başvurulmaktadır. Elbette yanıklar hakkında pek çok doğru bilinen yanlış da mevcuttur. Bunların da muhakkak bilinmesi ve herhangi bir yanık durumu ile karşı karşıya kalınması halinde gerekenin en doğru şekilde icra edilmesi lazımdır. Yanıkların iltihaplanmaması için ne yapmalısınız? sorusuna verilecek ilk cevap ise şüphesiz yanıkların üzerindeki su toplayan kısımların patlatılmamasıdır. Ne de olsa bu kısımlar yanık için doğal bir pansuman görevi görürler. Bu pansuman görevi gören su toplayan alanlar patlatılacak olur ise de yanığın iltihaplanması an meselesi olacaktır.

Yanıklar Oluştuktan Sonra Üzeri Kapatılmalı mıdır?

Bu konu hakkında yapılabilecek bir diğer işlem ise yanığın iltihaplanmasını önlemek adına üstünün steril bir şekilde kapatılmasıdır. Bu bağlamda ilk olarak yanık oluştuktan hemen sonra soğuk ve basınçsız musluk suyu ile soğutularak derinleşmesi önlenmelidir. Bu sırada herhangi bir şekilde salça, yoğurt, diş macunu ya da buna benzer bir şey yanığa asla sürülmemelidir. Akabinde yanığın üzerine antiseptik solüsyon sürülerek yanık steril bir sargı bezi ile kapatılmalıdır. pansumanın dağılmaması adına da birtakım önlemlerin alınması mümkündür.

Yanık Meydana Geldikten Sonra Vücuda Göre Konumu Ne Şekilde Olmalıdır?

Yanıkların iltihap kapmaması için yapılması mümkün olan şeylerden bir diğeri ise yanığı yüksek bir konumda tutmaktır. Söz misali yanık elde ise boyundan bir askı ile kalp hizasında bulunması hem iyileşmesini hızlandıracak hem de iltihaplanmasını önleyecektir. Buna ek olarak yanık ayak ya da bacak bölgesinde ise de uzanırken ayakların altına yüksek konuma gelmelerine yarayacak bir yastığın konulması yardımcı olacaktır.

Bu yazı 339 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun