Yaz Meyvelerinin Faydaları Nelerdir?

Paylaş
 

Yaz aylarına girmemizle beraber rengarenk yaz meyvelerinin pazar ve manav tezgahlarında yerini aldığını görebiliyoruz. Sebze ve meyveleri mevsiminde tüketmeniz sağlığınız için son derece büyük bir öneme sahiptir. Aynı zamanda bilinçli bir şekilde tükettiğiniz zaman kilo vermeniz noktasında da sizlere yardımcı olur. Sağlık hocası olarak sizlere yaz meyvelerinin faydaları nelerdir sorusunun cevabını vereceğiz.

Kiraz

Kirazın yapısında zengin lif içeriği olduğu için kabızlık sorununuzun ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır. Aynı zamanda idrar söktürücü ve tansiyon düzenleyici özelliği olduğu için kadın ve sağlık noktasında çok faydalı bir meyve olduğunu söyleyebiliriz.

Kayısı

Kayısı, A ve C vitaminleri, demir, potasyum ve magnezyum açısından çok zengin bir meyvedir. Kabızlığa iyi gelme özelliğine sahip olmasının yanı sıra akciğer ve mide kanserine de iyi gelen kayısı aynı zamanda tansiyonunuzun dengede kalmasına yardımcı olmaktadır. Çocukların zihinsel gelişiminde de önemli bir yere sahip olduğu tespit edilmiştir.

İncir

İncirin sahip olduğu kalori diğer birçok yaz meyvesine göre daha yüksek seviyededir. 100 gram ağırlığında incir yaklaşık olarak 75 kaloriye sahiptir. Sahip olduğu lifli yapı ise sindirim sisteminizin rahatlamasını sağlayacaktır. Fakat içerisinde yüksek seviyede karbonhidrat bulunduğu için diyabet hastaları için tehlikeli olabilir.

Dut

Protein bakımından diğer birçok meyveye göre daha zengin içeriğe sahip olan dut, özellikle ağzınızda meydana gelen yaralarınıza iyi gelmektedir. Lifli bir meyve olma özelliğine sahip olduğu için sindirim sisteminizi destekleyecektir. Aynı zamanda yapısında yer alan flavonoidler de kalp sağlığınızın korunmasını sağlar.

Bu yazı 357 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun