Yemek Pişirirken Yapmamanız Gereken Hatalar

Paylaş
 

Birçok kadın yemek yapacağı sırada bazı hatalar yapmaktadır. Hatta büyük bir çoğunluğun yaptığı bu hataların farkında bile olmadığını söyleyebiliriz. Yemek pişirirken yapmamanız gereken hatalar hakkında bilgi sahibi olarak daha lezzetli ve sağlıklı yemekler yapabilirsiniz.

Yemek Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

-Sebze yemeği yapacaksanız pişme süresine çok dikkat etmeniz gerekir. Sebzeler her zaman çok hızlı bir şekilde pişer. Daha sağlıklı olması ve besin değerlerini kaybetmemesi için sebzeleri haşlamayı değil de buharda pişirmeyi tercih edebilirsiniz.

-Meyve ve sebzelerin pişirileceği sırada kabuklarını soymayın. Çünkü meyve ve sebzelerin kabuklarında yer alan besin değerleri ve vitaminler çok yüksektir.

-Soğan, biber gibi önceden kavrulması gereken besinleri yıkadıktan sonra kurulamalısınız. Su ile tavada bulunan yağ karıştığı zaman sıçrayacağı için hem mutfağınızın kirlenmesine hem de yemeğinizin sulanmasına sebep olur.

-Ispanak gibi yeşillikleri elinizle küçük parçaya ayırın. Bıçak ıspanağın besin değerlerinin ölmesine sebep olacaktır.

-Yemek yaptığınız sırada olabildiğince doğal yağlar tercih etmelisiniz. Zeytinyağı ve tereyağı gibi doğal yağlar hem yemeğinizin daha lezzetli olmasına hem de daha sağlıklı olmasına yardımcı olacaktır.

-Makarnayı haşladığınız sırada yağ eklemenize gerek yoktur. Bunun yerine tuz ekleyerek makarnanızı haşlayabilirsiniz. Tuzu eklemek için en doğru zaman makarna suyunun kaynamasını beklemenizdir.

-Tavada yemek yaptığınız sırada ok fazla doldurmamaya özen gösterin. Tavayı çok fazla doldurursanız yiyecekler eşit miktarda pişmeyecektir.

-Buz dolabında beklettiğiniz bir yiyeceği dolaptan çıkarır çıkarmaz sıcak tavaya atmamalısınız. Bunun yerine biraz çözülmesi için bekleyin.

Bu yazı 337 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun