Yetişkinlerde Yüksek Ateş Nasıl Düşürülür

Paylaş
 

Yetişkinlerde yüksek ateş enfeksiyonun bir belirtisi olarak görülmektedir. Bireylerde 39 derece adar çıkan ve anında müdahale gerektirdiği için dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Öncelikle bir hekim tarafından muayene edilmesi gerekir. Doktora gidene kadar yetişkinlerde yüksek ateş nasıl düşürülür, milyonlarca kişi tarafından aranan bir sorudur. İlk müdahale çok önemlidir. Birçok ağır hastalıklardan korunmanın yolu ateşi anında düşürmekten geçer.

Ateş Düşürmek İçin Yapılması Gerekenler

Yüksek ataş bireyleri halsiz ve yorgun bırakır. Bundan dolayı yüksek ateşi gidermek için hemen kalın kıyafetler çıkarılması tişört veya ince tip kıyafetler tercih edilmelidir. Ateşi çıkan kişi üşüyeceğinde dolayı yorgan altına girmek isteyebilir. Bu isteği hemen red edilmelidir. Ateş düşürücü verilmeli ve eklem yerlerine ılık kompres yapılmalıdır. Genel olarak koltuk altı, diz altı, ayak,alın ve ellere ılık sulu bezle ateş düşürülmeye çalışılmalıdır. Su soğuk olmamalı su ayarına dikkat edilmesi gerekir. Islak havlu kişinin ateşini 15 dakikada düşürecektir.

İnatçı Ateşler İçin Yapılması Gereken Bazı Yöntemler

Vücut ısısı yetişkin bireyde normal olarak 36,5 derece olması gerekir. Bu derecenin üstü yüksek ateş sayılabilir. Bir türlü düşmeyen ateş yetişkinlerde birçok problemi de beraberinde getirir. Islak havlu ile yapılan müdahale işe yaramadığında birey duşa sokulmalıdır. Ateş düşürücü ilaç da işe yaramazsa bir hekime götürülmeli hekim onayı ile antibiyotiğe başlanması gerekmektedir. İnatçı ateşler bir iki müdahale de istenilen sonucu vermeyebilir. Bu sebepten dolayı atılan adımlara dikkat edilmesi gerekir. Soğuk su kullanılırsa Hasta birey şoka girebilir ve daha kötü sonuçlar elde edilebilir. Mutlaka duyun ılık olması gerekir. Yüksek ateşe müdahale edilmezse kişi havale geçirebilir nörolojik hastalıkların da oluşması sağlanır.

Bu yazı 536 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun