Yumurtalık Kanseri Riskini Azaltacak Yöntemler

Paylaş
 

Kadın ve sağlık noktasında kadınların en fazla korktuğu şeylerin başında yumurtalık kanseri yer almaktadır. Özellikle son yıllarda yumurtalık kanseri olan kişilerin sayısının her geçen gün artış gösterdiğini görebiliyoruz. Sağlık hocası olarak sizlere yumurtalık kanseri riskini azaltacak yöntemler hakkında detaylı bilgi vereceğiz.

Düzenli ve Sağlıklı Beslenme

Kanser çeşitlerinden hangisi olursa olsun sağlıklı beslenmeyle riski minimuma indirme imkanına sahip olursunuz. Doğu ve sağlıklı bir şekilde beslenmek yumurtalık kanserinde çok büyük bir öneme sahiptir. Aşırı kırmızı et tüketiminden, size kilo aldırma ihtimali olan yağlı gıdalardan ve işlenmiş et gibi ürünlerden uzak durmanız gerekmektedir. Sağlıklı beslenmeniz yumurtalık kanseri olma riskinizi büyük oranda azaltacaktır.

Düzenli Egzersiz Yapın

Yapılan araştırmalar insanların vücudunun yağ oranı ile kanser arasında yakın bir ilişkinin olduğunu ortaya çıkarmıştır. Vücudunuzda yağ dokularından salgılanacak olan fazla östrojen, yumurtalık kanseri olma ihtimalinizi artıracaktır. Bu yüzden düzenli bir şekilde egzersiz yaparak fazla yağlardan kurtulma imkanına sahipsiniz.

Rutin Kontrollerinizi Yaptırmaya Özen Gösterin

Kadınların yaşları ilerledikçe yumurtalık kanseri görülme oranı büyük oranda artış göstermektedir. Bu yüzden rutin kontrollerinizi aksatmamanız çok büyük bir öneme sahiptir.

Gebelik ve Emzirme

Doğurganlık ve emzirme dönemlerinizde yumurtlamanız kesintiye uğrayacaktır. Sık bir şekilde yumurtlamanın yumurtalık kanserinin oluşma evresinde rol oynadığı da düşünülenler arasındadır. Bu yüzden erken yaşta hamile kalan kadınlarda, çok doğum yapmış olan kadınlarda ve uzun süre emziren kadınlarda yumurtalık kanseri riski büyük oranda azalmaktadır.

Doğum Kontrol Hapları

Doğum kontrol hapları da yumurtlamayı engellemektedir. Bu yüzden yumurtalık kanseri riskini de azaltır. 20’li ve 30’lu yaşlarda toplam 1 yıl boyunca devamlı veya aralıklı bir şekilde doğum kontrol hapı kullanan kadınların hayatı boyunca yumurtalık kanseri olma ihtimali %50 oranında azalmaktadır. Hatta doğum kontrol hapını ne kadar uzun süre kullanırsanız risk o kadar azalacaktır. İlacı kullanmayı bıraksanız bile koruma evresi uzun süre devam edecektir.

Bu yazı 465 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun