Zararlı ve İşe Yaramayan Diyet

Paylaş
 

Obezite en önemli sağlık sorunları arasında yer almaktadır. İnsanın büyüyüp gelişebilmesi için anne karnından itibaren besine ihtiyaç vardır. Sağlıklı gelişim için yeterli ve dengeli beslenme şarttır. Sağlıklı bir hayat için alınan enerji ve harcanan enerji dengede durmak zorundadır. Zararlı ve işe yaramayan diyet yapmak vücudu yorar ve bazı hastalıklara zemin hazırlar.

Yanlış Diyet Vücuda Ne Zarar Verir?

Yanlış yapılan diyetler vücutta bulunan sistemleri yorar ve onların fonksiyonlarını bozar. Diyet esnasında yetersiz alınan protein kaslarda yıkıma ve kas kaybına yol açar. Böbrek ve karaciğer fonksiyonlarını bozarak sağlığı olumsuz etkiler. Yanlış yapılan diyet sonrası kansızlık, halsizlik ve yorgunluk görülür. Kansızlık sonucu hücrelere yeterli besin maddesi taşınamaz, kalp daha çok yorulur. Yanlış diyet sonucu görülen halsizlik ve yorgunluk kişide ruhsal çöküntü yaratır. Mutsuz olan kişi hayattan keyif almaz ve depresyon kaçınılmaz olur.

Sağlıklı Zayıflamak İçin Neler Yapmalıyım?

Sağlıklı kilo vermek için öncelikle uzman muayenesi şarttır. Size yapılacak kan testleri sonucuna göre beslenme planı çizilir. Mutlaka bir doktor ve diyetisyen tarafından değerlendirilmesi gerekir. Her öğünde protein ve vitamin alımı sağlanmalıdır. Günlük alınan kalori ve harcanan kalori eş olmamalıdır. Fiziksel aktivite arttırılmalıdır. Spor yapmak vücudu dinç tutar ve kasların erimesini engeller.

Bol su tüketimi vücutta oluşan atık maddelerin atımı için önemlidir. Bol su tüketmek ve bol sebze meyveden zengin diyet yeterli alacağınız vitaminlerden dolayı sizi daha zinde tutacaktır. Diyetlerde karbonhidrat miktarı asgari ölçüde tutulur. Yağ miktarı azaltılmalı sadece vücuda yararlı yağlar tüketilmelidir. Yemeklerde zeytinyağı tüketilmeli hayvansal yağlardan uzak durulmalıdır. Pozitif bir bakışa açısı oluşturulmalıdır. Depresyon yeme alışkanlığını tetikler. Bunun için terapi alınması sağlanabilir.

Bu yazı 236 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun