Zatürre Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Paylaş
 

Kış aylarında olmamız dolayısıyla kendinizi soğuk havalardan korumanız gerekecektir. Özellikle sonu ölüm ile sonuçlanabilen zatürre hastalığı hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. Zatürre erken teşhis edilmesi ve doğru tedaviyle iyileşebilmektedir.

Kış aylarında en fazla dikkat etmeniz gereken rahatsızlıklar arasında zatürre yer almaktadır. Zatürrenin belirtilerini hafife almamalı ve bu belirtileri hissettiğiniz zaman direk doktora gitmelisiniz. Zatürre ileri seviyeye giderse kötü sonuçlar oluşmasına sebep olabilir. Enfeksiyonlardan dolayı oluşan ölümler arasında zatürre ilk sırada yer alıyor. Zatürrenin belirtileri şu şekildedir:

Öksürük: Sürekli bir öksürük ve balgam problemi yaşıyorsanız mutlaka doktora görünmeniz gerekir. Zatürrenin iyileşebilmesi için erken teşhis çok önemlidir. Özellikle balgamlı öksürüklerle uzun süredir mücadele veriyorsanız daha fazla beklemeden bir doktora görünmeniz gerekebilir.

Göğüs ağrısı: Nefes aldığınız sırada göğsünüzde batma veya ağrı hissediyorsanız bu da zatürre belirtisi olabilir. Bu belirti soğuk algınlığı ve grip olunduğu zaman da görülebilmektedir.

Ateş: Risk grubunda olan kişiler arasında yüksek ateşe sahip olan, bir sıcak bir soğuk terleyen ve titreme problemi yaşayan kişiler de yer almaktadır. Bu tarz durumlarda büyük ihtimal ateşinizi kendiniz düşüremezsiniz. Doktora başvurmanız en önce yapmanız gerekendir.

Nefes darlığı: Zatürrenin en önemli belirtileri arasında nefes darlığı yer almaktadır. Bu evrede uzmanlardan destek almanız gerekir. Zatürrenin belirtileri soğuk algınlığı ve gribin belirtilerine benzemektedir. Bu hastalıklarla karıştırma ihtimaliniz vardır.

Bitkinlik: Uzanma isteği, sürekli bir şekilde uyuma isteği, halsizlik ve yorgunluk tarzında şikayetleriniz varsa ve bu durum genellikle uzun süreliyse

Bu yazı 316 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun