Zerdeçalın Herkesin Bilmediği Faydaları

Paylaş
 

Zerdeçal sahip olduğu antienflamatuar ve antioksidan etkileriyle beraber oldukça faydalı bir besindir. Fakat zerdeçalın sahip olduğu çok daha farklı özelliklerinin olduğunu da söyleyebiliriz. Herkesin bilmediği bu faydaları sizler ile yazımızda paylaşacağız.

Ağrı Kesici Etkisi

Zerdeçal üzerinde yapılan bir araştırmaya göre zerdeçalın içerisinde yer alan curcumin maddesi ağrı kesici olma özelliğine sahiptir. Aynı zamanda rendelenmiş halde olan zerdeçalı bir miktar su ile karıştırdıktan sonra püre haline getirdiğiniz zaman yanıkların ve yaraların üzerine sürerseniz daha hızlı bir şekilde iyileşme görülür.

Alkol ve Sigaranın Zararlarını Azaltır

Sigara içen kişilerde sıklıkla görülen ciğerlerdeki şişlikler zerdeçal sayesinde azalma gösteriyor. Bu noktada en iyisi hiç sigara tüketmemektir. Fakat sigaranın zararlarını azaltma noktasında zerdeçalın çok iyi olduğunu söyleyebiliriz. Aynı zamanda zerdeçalın antioksidan etkisi olduğu için alkol kullandıktan sonra zerdeçal yerseniz ciğerleriniz rahatlayacaktır.

Kemiklerin Daha Hızlı İyileşmesini Sağlar

1 bardak süt ile 2.5 cm büyüklüğünde bir parça zerdeçalı 15 dakika boyunca tam olarak kaynamadan pişirin. Sonrasında bu sütü için. Kemik kırılması gibi durumlarda bu yöntem daha hızlı bir iyileşme sağlayacaktır. Aynı zamanda zerdeçal özellikle morfin içeren ilaçların etkilerini azaltmaktadır. Ek olarak kullanıcıların bu ilaçlara tolerans göstermesinin de önüne geçiyor.

Adet Sancılarını Azaltır

Zerdeçalın sahip olduğu ağrı kesici olma ve antienflamatuar özellikleri adet sancılarının azalması noktasında yardımcı olmaktadır. Ek olarak zerdeçalın içerisinde yer alan curcumin ise antimikrobiyal olma özelliğine sahiptir. Bu şekilde idrar yolu enfeksiyonlarının iyileşmesine yardımcı olur.

Bu yazı 316 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun