Zona Hastalığı Nedir?

Paylaş
 

Tanınmış kişilerde son yıllarda zona hastalığının oluşmasından dolayı birçok kişinin bu hastalığı merak ettiği görülmektedir. Tıp literatüründe bu hastalığın Herpes Zoster olarak da geçtiğini görebiliyoruz. Zona hastalığı bir çeşit cilt hastalığıdır. Hastalığın ortaya çıkış sebepleri değişiklik gösterebilmektedir.

Zona Hastalığı Nedir?

Zona hastalığının ortaya çıkış şekline baktığımız zaman hastalığın virüslerden kaynaklı olarak ortaya çıktığını görebiliyoruz. Hastalık halk arasında ağırlıklı olarak gece yanığı hastalığı olarak tanınmaktadır. Hastalıktan dolayı kişinin cildinde kırmızı kabarcıklar ve yanıklar oluşabilmektedir. Hastalık vücudun farklı bölümlerinde görülebilmektedir. Fakat en fazla görüldüğü yerlerin baş ve gövde kısımları olduğunu söyleyebiliriz. Hastalığın oluştuğu yerlerde ilk olarak yanma ve batma hissi oluşmaktadır.

Zona Hastalığının Belirtileri

Zona hastalığı kendisini bazı belirtiler ile gösterir. Hastalığın tedavi edilebilmesi için bu belirtilerin erkenden fark edilerek önlem alınması son derece büyük bir öneme sahiptir. Zona hastalığının belirtileri şu şekildedir:

-Vücutta yanma hissi oluşması

-Sinirlerin üzerinde ağrı

-İçi su dolu olan yaralar oluşması

-Deride batma hissi meydana gelmesi

-Derinin yüzeyinde kızarıklıkların oluşması

-Kırmızı lekeler ile kabarcıklar

Zona Hastalığının Sebepleri Nedir?

Zona hastalığının oluşmasının sebeplerinin kişiden kişiye göre değişiklik gösterdiğini söyleyebiliriz. Hastalığın görülmesinin en büyük sebepleri arasında bağışıklık sisteminde görülen zayıflamanın yer aldığını söyleyebiliriz. Bağışıklık sisteminde zayıflama olan kişilerde zona hastalığının oluştuğuna çok sık bir şekilde rastlanmaktadır. Özellikle hamileliğin son 3 aylık sürecinde çok fazla görülmektedir. Hatta genetik bir faktör şeklinde çocuklarda da görülebilmektedir. Hastalığın oluşmasının diğer sebepleri şu şekildedir:

-Bedensel olarak yorgunluk

-Ateşli hastalıklar

-Ameliyat

-Travma

-Stres ve sıkıntılar

-Güneş yanıkları

-Bağışıklık sisteminin zayıflamasına sebep olan ilaç kullanımları

Bu yazı 1545 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun